Zvučna izolacija je postala jedan od ključnih faktora prilikom projektovanja nekog objekta, bilo da se radi o poslovnim ili stambenim. Zvučna izolacija je naročito važna u urbanim sredinama gde buka postaje sve veći problem. Stoga zvučna izolacija značajno poboljšava kvalitet života. U nastavku teksta ćemo govoriti o ključnim aspektima zvučne izolacije zidova, kao i o materijalima i troškovima za postavljanje iste.
Pod zvučnom izolacijom zidova se podrazumeva upotreba specijalizovanih materijala i tehnika kako bi se smanjio prenos zvučnih talasa između prostorija u objektu ali i između unutrašnjosti objekta i spoljnog sveta. Ukoliko se zvučna izolacija uradi na pravilan način zagarantovani su mir i tišina u objektu, a shodno tome i komfor u prostoru. Zvučna izolacija može biti pasivna i tada se koriste materijali koji direktno blokiraju zvučne talase, a što se tiče aktivne izolacije ona funkcioniše tako što apsorbuje zvuk. Shodno tome, kombinacija obe zvučne izolacije postiže najbolje rezultate.
Materijali koji se koriste za zvučnu izolaciju zidova
Ukoliko želite da uradite što kvalitetniju zvučnu izolaciju zidova neophodno je da odaberete prave materijale. Mi ćemo se u nastavku tekstu osvrnuti na najpopularnije opcije na tržištu.
Na prvom mestu tu su zvučne membrane još poznate i kao akustične folije koje su izuzetno tanki ali gusti slojevi materijala koji se postavljaju između slojeva zida. Iako su tanke izuzetno su efikasne u blokiranju niskofrekventne buke poput zvukova koraka ili vibracije. Popularnost ovog materijala čini i to što je vrlo lak za instalaciju a vrlo efikasan.
Zatim imamo mineralnu vunu koja može biti kamena i staklena i koja je jedan od najboljih materijala za apsorpciju zvučnih talasa. Ona ima poroznu strukturu zahvaljujući kojoj zvučni talasi mogu da uđu u materijal i budu apsorbovani, a to značajno smanjuje prenos zvuka kroz zidove. Mineralna vuna se najčešće koristi u pregradnim zidovima i plafonima, najčešće u kombinaciji sa drugim materijalima poput akustičnog gips-kartona za dodatni efekat.
Akustični gips-karton je znatno teži i gušći od standardnog gipsa čime se doprinosi efikasnijem blokiranju zvučnih talasa. Materijal je specijalno dizajniran da smanji prenos buke te je idealan za prostorije koje zahtevaju visok nivo zvučne izolacije. Najčešće se kombinuje sa mineralnom vunom i zvučnim membranama.
Višeslojni zidovi su zapravo najefikasniji način za postizanje visoke zvučne izolacije. Ukoliko kombinujete zvučne membrane, mineralnu vunu i akustični gips-karton možete postići odlične rezultate u blokiranju zvukova. Ovaj postupak se najčešće koristi u prostorijama poput spavaćih soba ili kancelarija, jer ovakve prostorije zahtevaju visok nivo zvučne izolovanosti i intimnosti.
Zvučna izolacija pregradnih zidova
Pregradni zidovi su sve zastupljeniji u uređenju enterijera. Iako veoma praktični zbog lakoće razdvajanje velikih prostorija na manje jedinice, oni su često i veliki nosioci buke. Shodno tome neophodna je kvalitetna zvučna izolacija pregradnih zidova kako bi se poboljšala privatnost i smanjila buka između prostorija. Za zvučnu izolaciju pregradnih zidova najčešće se koriste materijali poput mineralne vune, zvučnih membrana i akustičnog gips-kartona.
Zvučna izolacija panelima
Ukoliko želite brzo i efikasno da poboljšate zvučnu izolaciju u vašem prostoru onda su akustični paneli prava odluka. Naime, ovi paneli se postavljaju na zidove, plafone i podove i apsorbuju zvučne talase i smanjuju unutrašnji odjek. Akustični paneli se prave od staklene vune, poliuretanske pene i drugih specijalizovanih kompozita. Ovi paneli su najefikasniji u velikim prostorijama i najbolje ih je kombinovati sa drugim zvučnim izolatorima za postizanje najboljih rezultata zvučne izolacije.
Najbolja zvučna izolacija za zidove
Koja je najbolja opcija zvučne izolacije za vaš prostor zavisi i od namene istog, savetujemo da se posavetujete sa profesionalcima koji će na osnovu preferencija vašeg prostora preporučiti odgovarajuću izolaciju. Iskustvo je pokazalo da je ipak najbolja kombinacija više različitih materijala, stoga bi višeslojni zidovi bili najbolja opcija, a ukoliko dodate dekoupling tehniku za smanjenje vibracija značajno ćete poboljšati zvučnu izolaciju prostora.
Cene zvučne izolacije
Jasno nam je da cena u najvećem broju slučajeva diktira odabir zvučne izolacije. Ali treba imati na umu da cena zvučne izolacije zavisi od više faktora a oni uključuju vrstu materijala, složenost rada i specifične zahteve prostorije. Što se tiče trenutnog tržišta zvučne izolacije u Srbiji cene se kreću u sledećim okvirima:
- Zvučne membrane – cena se kreće između 1.000 i 3.000 RSD po m2
- Mineralna vuna – između 500 i 1.500 RSD po m2 u zavisnosti od tipa i gustine vune
- Akustični gips-karton – kreće se između 1.500 i 2.500 RSD po m2
- Akustični paneli – između 1.000 i 3.000 RSD po m2
Naravno ove cene mogu da variraju od dobavljača do dobavljača i od trenutnog stanja na tržištu. Svakako je najbolja opcija da odete kod proverenih distributera i lično se raspitate za cene.
Ipak na zvučnoj izolaciji ne treba da štedite jer je ona od suštinske važnosti za udobnost u prostoru, jer buka postaje sve veći problem naročito u urbanim sredinama. Shodno tome istražite sve ponuđene opcije na tržištu i angažujte profesionalce koji će vam pomoći da doneste najbolju moguću odluku za vaš prostor. Iako cene variraju, budite sigurni da će se uklopiti u svaki budžet.