Zaštita životne sredine, klime i održivost su deo strateških prioriteta EU

Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) pruža dragocene uvide u stanje životne sredine u Evropi. Zahvaljujući pouzdanim podacima prikupljenim iz naše opsežne mreže, aktivno podržava politike zaštite životne sredine i klimatske politike Evrope.

Rade u bliskoj saradnji sa brojnim organizacijama na evropskom, regionalnom i globalnom nivou. Njihova mreža ekspertize sastoji se iz 32 države članice i 6 partnerskih zemalja.

EEA prikuplja i validira podatke iz pouzdanih izvora kako bi pratili trendove i dobijali analize relevantne za politiku koja se bavi temama životne sredine i klime.

Ove procene doprinose prelazu Evrope ka održivosti podržavanjem politike rešenja problema na terenu.

EU zastava /Foto: freepik.com
EU zastava /Foto: freepik.com

„Pomažemo Evropskoj komisiji u implementaciji zakonodavstva EU o životnoj sredini u zemljama članicama EU i informišemo evropske građane o stanju i prognozi životne sredine u Evropi“ navodi se u EEA agenciji.

Kako Evropa može da opstane uprkos šokovima i krizama? Kako da uskladimo prioritete u oblasti zaštite životne sredine i klime sa drugim novim prioritetima poput bezbednosti, konkurentnosti i pravednosti, a da ne izgubimo iz vida dugoročni cilj održivosti ‘živeti dobro unutar granica naše planete’? Novi izveštaj o strateškom predviđanju, koji je objavila Evropska agencija za životnu sredinu (EEA), poziva na potrebu dodatnog usklađivanja evropskih ekonomskih, socijalnih i bezbednosnih politika sa ciljevima u oblasti klime i životne sredine.

Neuspeh u tome bi ugrozio doslednost strateške agende EU, otežao implementaciju ključnih ciljeva u oblasti klime, životne sredine i održivosti, i smanjio sposobnost Evrope da se nosi sa trenutnim višestrukim šokovima i krizama.

Izveštaj ‘Pogled na prelaze ka održivosti Evrope’ naglašava potrebu da se na ove prioritete kao što su bezbednost, konkurentnost i pravednost posmatra sa šire perspektive. Poznato je da socio-ekonomski sistemi Evrope i blagostanje njenih građana zavise od zdravog i otpornog prirodnog okruženja, stabilne klime i dugoročne održive upotrebe resursa.

Izveštaj poziva na efikasnije usklađivanje javnog i privatnog finansiranja i integraciju svih politika EU sa dugoročnim ciljevima održivosti.

„Priroda mnogih kriza s kojima se suočavamo znači da, sada više nego ikada, moramo da se pridržavamo naših dugoročnih ciljeva održivosti i političkih namera i da te ciljeve u oblasti zaštite životne sredine i blagostanja povežemo sa novim prioritetnim oblastima poput bezbednosti i konkurentnosti. Takođe, zaštita i obnova životne sredine moraju ići ruku pod ruku sa pravdom i jednakostima. Bez podrške građana, ne možemo učiniti ovu tranziciju ka održivosti uspešnom.“ – ističe izvršni direktor EEA, Leena Ylä-Mononen.

Izvor: www.eea.europa.eu