Standardi za bolju energetsku efikasnost

Prozori i vrata, znate i sami, čine veoma važne segmente koji u velikoj meri utiču na funkcionalnost i estetiku objekta na kome se nalaze, na njegovu energetsku efikasnost, kao i veći komfor svakodnevnog života korisnika. Stoga, nije teško zaključiti koliko je izbor adekvatne stolarije i vrata bitan proces, kome treba posvetiti vreme, pažnju, znanje i informisanost o situaciji na tržištu.

Nakon kupovine, da bi vam izabrana stolarija pružila svoj maksimum, ključno ju je i pravilno ugraditi.

Sav kvalitet, sertifikati i garancije nemaju svoj značaj i vrednost, ukoliko je ugradnja prozora i vrata obavljena nestručno i bez odgovarajućeg znanja. Razvijajući svest o značaju kvalitetne i profesionalne ugradnje, stručnjaci su nastojali da istu usavrše kako bi i benefiti kvalitetne stolarije postigli svoj maksimum. Kao rezultat svega toga, danas, pored standardne ugradnje prozora i vrata, imamo i RAL montažu prozora.

moderni objekat sa inovativno stolarijom velikih dimenzija stakla
Kućna stolarija sa Artevo sistemom / Foto: Copyright REHAU AG+Co

Šta je RAL montaža?

RAL montaža predstavlja inovativni, najkvalitetniji način ugradnje prozora i vrata, koji ima za cilj manju potrošnju energenata, stvaranje energetski efikasnog objekta, bolje i kvalitetnije uslove svakodnevnog života i simbol je kvaliteta. Rezultati merenja na velikom broju stambenih zgrada u Nemačkoj je pokazao da je broj izmena vazduha izuzetno visok i treba ga značajno smanjiti na nivo preporuka standarda Evropske unije koji iznosi 0,5-0,6 izmena na sat. Pokazano je da je broj izmena vazduha na sat ubedljivo najveći faktor gubitaka energije, kako u letnjem, tako i u zimskom režimu.

Ova merenja mogu da urade sve akreditovane laboratorije od strane EU. Rezultati merenja kod prozora u proizvodnom obliku se mogu razlikovati od rezultata u ugradbenom obliku.

To znači da prozor koji je ispravno proizveden, a pogrešno ugrađen „proizvodi” velike toplotne gubitke ili prilive toplotne energije, zavisno o kom se godišnjem dobu radi. Stručnjaci RAL Instituta su napravili seriju eksperimenata i zaključili da je prostor između rama i zida glavni uzročnik gubitaka toplotne energije. Napravili su i primenili originalno rešenje koje je primenjeno i provereno u praksi.

Treba naglasiti da su konduktivni toplotni gubici više puta manji u odnosu na gubitke nedozvoljenom infiltracijom vazduha. Osnovni zadatak je obezbediti zdravlje, komfor i energetsku efikasnost.

Hroničan je nedostatak energije (naročito iz fosilnih goriva), i tu potrošnju treba svesti na što manju meru, koji je proveren i odobren od strane RAL Instituta. RAL montaža predstavlja standard kvalitetne ugradnje stolarije u razvijenim zemljama, dok je kod nas još uvek nepoznanica.

Radnici postavljaju prozore
Radnici postavljaju prozore / foto: freepik.com

Zašto se u našoj zemlji malo koristi RAL montaža?

Zašto je kod nas takva situacija, pitate se? Sa jedne strane, glavni razlog leži u neinformisanosti fizičkih korisnika, koji, sa druge strane nemaju mogućnost da od pravnih lica, stručnjaka i proizvođača stolarije saznaju nešto na tu temu. Dok jedan deo stručne javnosti i sam ne zna šta RAL ugradnja predstavlja, drugi deo, gde prednjače investitori biraju klasičan način ugradnje stolarije, koji je finansijski prihvatljiviji i konkurentniji.

Međutim, sve ovo ne znači da RAL montaža uopšte ne postoji u Srbiji. Zapravo to je daleko od istine.

RAL ugradnja je poznata u Srbiji, ali gledajući da je standard, ovakve ugradnje, u gotovo komšiluku, važno je istu što više propagirati, nuditi korisnicima i informisati o njenom značaju kako za krajnje korisnike, tako i za sam objekat. Objekti sa RAL ugradnjom su energetski efikasniji, kvalitetniji, imaju veću tržišnu vrednost, dugotrajniji su i poželjniji za život.

Kako se izvodi RAL montaža?

Skeniranje objekta termovizijskom kamerom pokazuje da se većina energije gubi oko prozora, što svedoči i ono poznato pomeranje zavese oko prozora i vrata. Upravo to je dokaz da stolarija nije dobro ugrađena. Smatra se da se gotovo trećina ukupne energije u nekom objektu, u razvijenim zemljama gubi usled neadekvatne stolarije, što može biti rezultat nestručne ili nekvalitetne ugradnje stolarije. Kod nas su ti gubici značajno veći, pa i mogućnost uštede je veća.Klasična ugradnja stolarije podrazumeva popunjavanje prostora, između prozora i zida u koji se ugrađuje, pur penom, koji se potom dodatno obrađuje.

Međutim, vreme je pokazalo da ugradnja pur penom dovodi do loše zaptivenosti i stvaranja toplotnog mosta, gde dolazi do gubitka energije. Shodno tome, usled svakodnevnih životnih aktivnosti, kuvanja, disanja, tuširanja, unutar prostora dolazi do oslobađanja vodene pare koja nastoji da izađe napolje. Tada dolazi do kontakta pare i pur pene, kojoj je prilikom obrade nakon sušenja, skinut zaštitni sloj, te ona u tom kontaktu, postaje porozna, propušta vlagu, koja se dalje u kontaktu sa spoljašnjim vazduhom kondenzuje, pretvara u vodu i ispunjava međuprostor vodom.

Može se zaključiti da je pur pena dobra samo kao toplotni izolator. Na taj način vlaga izbija na zid oko prozora, dolazi do stvaranja buđi, gubljenja toplotne energije i oštećenja zida.

Kada je RAL montaža u pitanju, takvih situacija nema. A, evo i zašto. Naime, RAL ugradnja se obavlja kroz tri zaptivna sloja.

  • Unutrašnji sloj čini paronepropusna traka koja sprečava prolaz pare i vazduha iz prostorije u međuzonu, odnosno, središnji deo koji predstavlja termoizolaciju;
  • Središnji sloj koji može biti od pur pene, predstavlja termoizolaciju i sprečava gubitak energije;
  • Spoljašnji sloj čini vodonepropusna i paropropusna traka, koja čini barijeru od spoljašnjih uticaja i sprečava prodor vode iz spoljašnje sredine. Istovremeno, omogućava prolaz eventualne pare iz središnjeg sloja, čime svako taloženje vlage u središnjem sloju i njegovo uništavanje, ne postoji.
Radnik ugrađuje prozor
Radnik ugrađuje prozor / foto: freepik.com

Postoje dva načina RAL montaže. Prvi je pomoću pur pene koja se nalazi u središnjem sloju i predstavlja termoizolaciju. Sa spoljašnje strane se stavlja vodootporna i paropropusna folija koja štiti od vode i spoljašnjih uticaja, ali i omogućava emisiju eventualne pare iz središnjeg dela. Sa unutrašnje strane se nalazi vodootporna i paronepropusna folija koja štiti od vlage i sprečava da para uđe u središnji sloj navlaži pur penu i napravi problem.

Drugi način RAL ugradnje je pomoću ekspandirajućih traka koje se mahom koriste i sadrže sva tri elementa u jednom proizvodu.

Izolacione trake se postavljaju na spoljašnjem obodu profila prozora, koji se ugrađuje u predviđen otvor u zidu. U kontaktu sa zidom, trake ekspandiraju i popunjavaju otvor između zida i profila prozora.

RAL ugradnju, kao i svaku drugu, moraju obaviti stručne službe, koje imaju znanje, opremu i iskustvo u montaži. Veliki procenat današnje stolarije, podatak ide čak i do 50 %, ne postiže svoj maksimum i pored svih kvaliteta koje poseduje, iz razloga što je ugradnja obavljena nestručno. Takva stolarija ne samo da će biti neefikasna, kraće će trajati, a korisnici će biti razočarani.

Autor teksta: Snežana Trtica Graovac