Staklene bašte su iz godine u godinu sve zastupljenije, a tome su svakako doprinele nepredvidive klimatske promene. Naime, staklene bašte, poznate i kao staklenici, predstavljaju specifične strukture koje omogućavaju uzgoj biljaka u kontrolisanim uslovima.
Karakteristike ove bašte su velike staklene površine koje omogućavaju prolazak svetlosti što doprinosi da se prostor unutar bašte zagreva, a time se omogućava biljkama rast i razvoj tokom hladnih meseci.
Glavne karakteristike staklenih bašti
- Prozirnost i svetlost – Kao što smo i pomenuli, jedna od najvažnijih karakteristika staklenih bašta je njihova transparentnost i mogućnost propuštanja svetlosti. Ova karakteristika je naročito korisna u hladnijim klimama ili tokom zimskih meseci.
- Kontrola temperature – Kako je biljkama za rast i razvoj neophodna optimalna temperatura, a usled sve nepredvidljivije klime, staklene bašte su idealno rešenje. Drugim rečima, staklo upija toplotu i čuva je čak i tokom noći, čime se omogućavaju idealni uslovi za uzgoj biljaka.
- Zaštita od nepovoljnih vremenskih uslova – Pošto su staklene bašte zatvorene, to doprinosi dodatnoj zaštiti od mraza, kiše, jakih vetrova i drugih nepovoljnih vremenskih uslova. Ova karakteristika omogućava biljkama da rastu u kontrolisanom i sigurnom okruženju, a to je naročito važno u predelima koji imaju ekstremne klimatske uslove.
- Produženi period rasta – Staklene bašte omogućavaju biljkama da rastu i tokom zimskih meseci. Naime, kontrolisani uslovi unutar bašte omogućavaju duži period vegetacije, što je naročito korisno za poljoprivrednike koji imaju mogućnost produžiti sezonu rasta biljaka. Naravno staklene bašte se ne koriste samo za uzgoj prehrambenih sorti biljaka, njih koriste i ljubitelji ukrasnih biljaka koji u njima žele uživati tokom cele godine.
Upotreba staklenih bašti
Staklene bašte su vrlo korisne za različite svrhe, od poljoprivrednih do estetskih. A neke od njihovih najvažnijih upotreba su:
- Poljoprivreda – Jedna od najčešćih primena staklenih bašta je svakako u poljoprivredne svrhe. Naime, staklene bašte se koriste za uzgoj povrća, voća, začinskog bilja i drugih vrsta koje zahtevaju specifične uslove.
- Estetska primena: Osim u poljoprivredi, staklene bašte se koriste i za dekorativne svrhe u dvorištima. Naime, u urbanim sredinama, staklene bašte stvaraju zelene oaze koje pružaju mirno utočište, a uz to poboljšavaju kvalitet vazduha. Stoga su staklene bašte postale popularne u urbanim sredinama, a često služe i kao edukativni prostori ili mesta za opuštanje i uživanje u prirodi. Stvaraju svojevrsne oaze mira u gradovima i mogu poslužiti za edukacije o održivoj poljoprivredi i ekologiji.
Vrste stakla u izgradnji staklenih bašti
Koje će se staklo koristi za izradu staklene bašte, zavisi od različitih faktora kao što su klimatski uslovi, budžet i vrsta biljaka koje će se uzgajati. Neka od najpopularnijih vrsta koje se koriste su:
- Obično float staklo – Ovo je standardno staklo koje se koristi u mnogim građevinskim projektima. Najčešći je izbor zbog svoje cene, ali je važno napomenuti i to da je manje izdržljivo u ekstremnim vremenskim uslovima.
- Laminirano staklo – Ovo staklo se sastoji od dva ili više slojeva stakla, uz to ima i sa dodatni plastični sloj između te je dosta izdržljivije. Laminirano staklo pruža veću sigurnost jer je otpornije, a ukoliko i dođe do pucanja ne raspada se u sitne komade.
- Low-E staklo: Ova vrsta stakla je posebno pogodna za staklene bašte jer ima specijalni sloj koji smanjuje gubitke toplote i poboljšava energetsku efikasnost.
- Polikarbonat – Iako ovo nije tehnički staklo, polikarbonat je vrlo zastupljen u izgradnji staklenih bašti zbog svoje izuzetne otpornosti na udarce i dobrih izolacionih svojstava, a uz to i pruža dobar prodor svetlosti.
Na kraju možemo zaključiti da su staklene bašte izuzetno korisne jer omogućavaju efikasan uzgoj biljaka u kontrolisanim uslovima tokom cele godine. Ali bez obzira da li ih koristite za poljoprivredne, estetske ili edukativne svrhe, staklene bašte omogućavaju optimalne uslove za biljke, produžuju sezonu rasta i pružaju zaštitu od nepovoljnih vremenskih uslova. A pravi izbor stakla i dodatnih sistema poput grejanja i ventilacije mogu značajno doprineti efikasnosti staklenih bašti, posebno tokom hladnih meseci.