Problemi sa vlagom i kondenzacijom sve su češći a naročitom tokom zimskih meseci. Ovaj problem nije nimalo bezazlen i može ozbiljno da ošteti unutrašnji prostor. Kondenzacija nastaje usled velikih temperaturnih razlika, te je najzastupljenija u predelu oko prozora, jer na tom mestu su zapravo najveće temperaturne razlike između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.
Pre nego krenete u suočavanje sa ovim problemom, neophodno je da se upoznate sa onim protiv čega se borite. Stoga vam u nastavku teksta donosimo najvažnije informacije, kao i korake kako možete sprečiti nastanak kondenzacije i vlage.
Uzroci vlage i kondenzacije
Kao što smo već pomenuli, kondenzacija nastaje kada topli, vlažan vazduh unutar prostorije dođe u kontakt sa hladnim površinama kao što su prozorska stakla, zidovi, metalni okviri. Kondenzacija se pojavljuje u obliku kapljica vode na ovim mestima, te vam neće biti problem da je prepoznate. A ove kapljice vode kasnije mogu izazvati pojavu vlage i buđi, stoga je neophodno da čim primetite ovu pojavu odreagujete na pravi način.
Ovaj fenomen je prisutan tokom cele godine, ali je negde najizraženiji u periodu zimskih meseci jer su tada temperaturne razlike između spoljašnje i unutrašnje temperature najizraženije. Naime, vazduh u objektu tokom zimskih meseci je naročito topao i vlažan zbog svakodnevnih aktivnosti poput kuvanja, tuširanja i sušenja veša.
A kako se prozori nalaze na granici između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora trpe najveći pritisak. Ukoliko imate stare prozore sa lošijom izolacijom posebno obratite pažnju, jer oni mogu dodatno pogoršati problem. Kondenzacija na staklu i okviru ne samo da vizuelno ne izgleda lepo već može dovesti do dugoročnih problema, kao što je oštećenje zidova, pojave buđi i neprijatnih mirisa.
Kako sprečiti kondenzaciju oko prozora
Kondenzacija ume da napravi velike probleme ali verujte nam na reč, nije nerešiva. Naime, postoji nekoliko efikasnih koraka koje možete preduzeti kako biste smanjili ili potpuno eliminisali kondenzaciju na prozorima tokom zimskih meseci. Na prvom mestu je to svakako izolacija. Drugim rečima, prozori sa lošijom izolacijom ili stari prozori koji imaju samo jedan sloj stakla omogućavaju ulazak hladnog vazduha iz spoljnog okruženja u unutrašnjost objekta, a to dovodi do povećanja mogućnosti pojave kondenzacije, a onda i vlage. Upravo zbog toga zamena starih prozora sa novim koji imaju dva ili tri sloja stakla značajno će pomoći u rešavanju ovog problema. Ovo možda jeste velika investicija ali ona će vas na dugoročnom planu osloboditi ovog problema ali i doneti značajnu uštedu na računima za grejanje.
Ukoliko sada ne možete da odvojite novac za zamenu prozora, ne brinite se, postavljanje zaptivača oko prozora i vrata je takođe efikasno rešenje za smanjenje promaje i prodora hladnog vazduha. Takođe, još jedno rešenje je popunjavanje praznina oko okvira prozora i vrata specijalnim trakama za tu namenu, a one stvaraju hermetičan pečat koji sprečava ulazak hladnog vazduha kroz izvesna oštećenja koja nastaju oko okvira. Ovaj korak je naročito koristan u starijim objektima gde su okviri često dotrajali i propuštaju toplotu.
S godinama raste popularnost i termoizolacionih folija, kao i plastičnih obloga za prozore čime se dodatno povećava izolacija. Naime, ove folije stvaraju svojevrsni dodatni sloj zaštite i povećavaju izolaciju prozora, što dovodi do smanjenog gubitka toplote kroz staklo a time se sprečava i stvaranje kondenzacije. Ova opcija je isplativo rešenje za smanjenje kondenzacije.
Takođe, nemojte zaboraviti da s vremena na vreme proverite u kakvom su stanju vaši prozori, pre svega brtve oko prozora i vrata. Ukoliko primetite neko oštećenje reagujte na vreme i sprečite problem u nastajanju.
Važnost ventilacije
Koliko je važna izolacija prostora, isto toliko je važna i njegova ventilacija. Drugim rečima, neophodno je da svakom objektu obezbedite dobru ventilaciju. Jer loše ventilisani prostori dovode do nakupljanja vlage u prostoru i pogodni su za stvaranje kondenzacije. Stoga, redovno provetravajte prostore u kojima kuvate, u kojima se kupate i slično. Upotreba izduvnih ventilatora u kuhinji i kupatilu takođe su korisni u uklanjanju vlage iz prostora.
Korisnost odvlaživača vazduha takođe nije zanemarljiva, naročito u prostorijama sa visokom vlagom kao što su kuhinje, kupatila, podrumi. Ovi uređaji će efikasno ukloniti višak vlage iz vazduha i time smanjiti mogućnost kondenzacije na prozorima i drugim hladnim površinama. Nadamo se da će vam ovaj tekst biti koristan u narednom periodu i da će vam ovi praktični saveti pomoći u sprečavanju stvaranja kondenzacije, vlage i buđi. Primenom ovih jednostavnih koraka definitivno ćete poboljšati energetsku efikasnost svog doma ali i stvoriti zdravije okruženje.