Zgrade imaju veliki broj površina koje su izložene sunčevoj svetlosti, pa se shodno tome razmišlja u pravcu da se iskoristi još nešto izuzev krovova koji se pokrivaju soalrnim panelima. Već smo videli prozore za sakupljanje sunčeve energije i naravno Teslin solarni krov. Zahvaljujući istraživanju koje se sprovodi na Univerzitetu u Exeteru, uskoro može postojati i mogućnost zamene neprozirnih spoljašnjih zidova sa solarnim staklenim blokovima.
Poznati kao „Solar Squared“ ovi prozirni blokovi sadrže više optičkih elemenata koji svako dolazno sunčevo svetlo fokusiraju na pojedinačnu solarnu ćeliju. Sve ćelije unutar pojedinačnog bloka su međusobno povezane, dok i sami blokovi mogu biti povezani jedni sa drugima, koji na kraju snabdevaju električnu mrežu zgrade ili akumulator.
Većina sunčeve svetlosti prolazi kroz blokove kako bi osvetlila unutrašnjost zgrade i zbog toga se mogu iznijansirati (zatamniti) po unutrašnjoj površini kako se sobe ne bi previše ugrejale. A kao dodatna korist je što će se time pružiti bolja toplotna izolacija u odnosu na tradicionalne staklene blokove.
Tehnologiju je razvila spinoff kompanija Build Solar, koja trenutno traži partnera za pomoć za izvođenje komercijalnog testiranja. Nadamo se da će gotov proizvod biti dostupan do sledeće godine. Trenutno nema informacija o troškovima i efikasnosti.
Izvor: www.gradjevinarstvo.rs