Kako ostati bezbedan na ekstremnoj vrućini, saveti za suočavanje sa toplotnim talasom

Iz godine u godinu, suočavamo se sa toplim letima i ekstremnim temperaturama. Toplotni talasi počinju ranije, traju duže, postaju topliji i intenzivniji. Dokaz toga je i ovo leto, gde je u julu mesecu bio 21 tropski dan i 18 tropskih noći. Kako stvari stoje ni avgust nam neće biti bolji. Zato, izuzetno je važno da obnovimo gradivo kako ostati bezbedni na ekstremnoj vrućini. Evo nekoliko praktičnih saveta za suočavanje sa ekstremnom vrućinom i kako ovo leto bezbedno privesti kraju.

Hidrirajte se tokom dana

Svi znamo koliko je važna hidratacija, ali je dvostruko važnija tokom dana kada su visoke temperature. Kada je vruće, vaše telo se znoji da bi se rashladilo, ali ako ste dehidrirani, vaše telo možda neće proizvoditi dovoljno znoja pa bi vaša telesna temperatura mogla porasti.

žena u letnjoj garderobi sa sunčanim naočarima i šeširom sedi pored plaže i pije vodu
Letnje hidriranje / Foto: Freepik

Uverite se da imate bocu vode u blizini, posebno ako vam je pokretljivost problem. Zapamtite da pića sa visokim sadržajem šećera, kofeina ili alkohola mogu dovesti do brže dehidratacije, pa pokušajte da ih ne pijete mnogo. Ako vam lekar – ograničava unos tečnosti, konsultujte se s njim o tome koliko tečnosti treba piti tokom vrućeg vremena.

Ostanite u hladu

Da biste ostali bezbedni na ekstremnoj vrućini, važno je izbegavati direktno izlaganje suncu. Planirajte svoje aktivnosti na otvorenom za hladnije delove dana, kao što su rano jutro ili kasno veče. Ako idete napolje tokom dana, uverite se da imate prevoz do mesta gde treba da idete. Budite sigurni da vaše odredište ima dovoljno hlada i prostora za sedenje i ne zaboravite da nosite šešir i kremu za sunčanje sa adekvatnim UV zaštitnim faktorom. Takođe biste mogli razmisliti o nošenju kišobrana, kako biste imali hlad gde god da idete.

Održavajte svoje prostorije hladnim

Boravak u zatvorenom prostoru je gotovo nemoguć bez klima uređaja, posebno ukoliko se nalazite u urbanim sredinama, bez zelenila i na višim spratovima. Drugim rečima, klime su sastavni deo svakog enterijera. Pored činjenice da je važno da ih imate, podjednako važno je i da ih pravilno koristite. Šta to tačno znači, pitate se? To znači da razlika između spoljašnje i temperature unutar rashlađene prostorije, ne sme biti viša od 10°C. Ljudi veoma često to ne sprovode u delo i stvaraju veliki rizik da dođe do kolapsa organizma kada iz rashlađene prostorije izađe na vreo vazduh ili obrnuto. Takvi nagli prelazi mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje čoveka.

Pored instaliranog klima uređaja, dodatno stvari koje vam mogu pomoći su da držite zatvorene zavese i spuštene roletne tokom dana kako toplota ne bi ulazila kroz prozore. Možete čak postaviti spoljne kapke ili reflektujući materijal na spoljašnjost prozora kako biste reflektovali sunce i održali toplinu dalje od vašeg prostora za stanovanje.

eRučica ConnectSense – drži prozor na oku
eRučica ConnectSense – drži prozor na oku / foto: HOPPE

Tokom hladnijih delova dana i večeri, otvorite prozore i terasna vrata kako biste pustili svež vazduh koji će moći da se rashladi vaš dom.

Tražite klimatizovane prostore

Ako nemate klima uređaj, razmislite o tome da dan provedete kod prijatelja koji ga ima, ili provedite vreme u nekom klimatizovanom šoping i tržnom centru. Druga hladna mesta koja možete da razmotrite su lokalni bazen, biblioteka ili bioskop.

Nemojte dugo da se zadržavate u – vrelom, nepokretnom automobilu. Temperatura u parkiranim automobilima može porasti za samo nekoliko minuta. Deca, starije osobe i kućni ljubimci nikada ne bi trebalo da ostanu u automobilima.

klima uređajbele bojena zidu
Klima uređaj obavezni element enterijera / Foto: Freepik

Nosite odgovarajuću odeću za vreme vrućina

Birajte odeću koja je svetlih boja, široka i lagana jer ovakva odeća reflektuje sunčevu svetlost i pomaže vašoj koži da diše. Prirodne tkanine poput pamuka i lana su idealne jer pomažu u apsorpciji i isparavanju znoja.

Ako vam postane previše vruće, možete se rashladiti pakovanjem leda ili vlažnim peškirima sa ledom. Stavite stopala u hladnu vodu ili se istuširajte hladnijom, ali ne i ledenom vodom.

Budite informisani o vremenskoj prognozi

Uvek pratite najnoviju vremensku prognozu kako biste mogli da se pripremite i prilagodite svoje planove u slučaju visokih temperatura. Pratite zvanične institucije i saopštenja stručnih službi o temperaturi i vlažnosti vazduha i očekivanim UV zračenjima i zaštitite se najbolje moguće.

Ukoliko baš morate da izađete napolje u najtoplijem delu dana, adekvatna garderoba, zaštitne naočare, šešir i flašica vode su nužni. Dobro isplanirajte vreme i budite ekspeditivni, kako biste što manje vremena proveli na otvorenom u najtoplijem delu dana.

Prepoznajte tegobe povezane sa toplotom i potražite pomoć

Razumevanje znakova tegoba povezanih sa toplotom, poput iscrpljenosti od toplote i toplotnog udara, može spasiti život. Ako imate simptome kao što su vrtoglavica, prekomerno znojenje, ubrzan puls, mučnina ili povišena telesna temperatura, pređite na hladnije mesto. Popijte malo vode, odmorite se i potražite medicinski savet ako simptomi potraju.

žena sa šeširom na licu, u letnjoj haljini leži na krevetu i odmara
Letnji predah / Foto: Pexels

Leto je za uživanje, ali pametno

Leto je vreme godišnjih odmora i to nije bez razloga. Više temperature utiču na naš organizam i nervni sistem, kome je tada potrebno više odmora, leškarenja i manje fizičkih i umnih naprezanja. To što su nam danas leta takva kakva jesu, sami smo kumovali. Zato sada ovo leto, uz savete koje smo sa vama podelili, potrudite se da se relaksirate i nakupite energije za nove dane koji nam stižu. Ali potrudite se i da razmislite kako vi, kao pojedinac, možete doprineti očuvanju i oporavku životne sredine i stvaranju uslova za neka lepša i manje topla leta.

Izvor: www.fivegodsfrineds.com.au