
Reciklatni granulat za proizvodnju PVC stolarije
Postupci reciklaže umnogome su zastupljeni i pri izradi profila, a posebno onih od PVC-a. Ceo proces počinje prikupljanjem starih PVC profila, njihovim odvajanjem od drugih materijala, stakla, okova, koji se i grupišu na drugom mestu i sami takođe recikliraju. PVC se posle odvajanja grubo usitnjava, a potom melje do sitnih granula. Takav materijal se meša sa osnovnom PVC supstancom, te zajedno postaju sirovina za proizvodnju novih profila. Nema ograničenja po pitanju korišćenja recikliranog i novog materijala. Suština je da proizvedeni profili zadovoljavaju zahteve standarda en12608. Pri tome je najčešći odnos novog i recikliranog materijala 20 naspram 80%. No, PVC može da se proizvodi i od 100% recikliranog materijala, a samo se površinski sloj oblaže PVC materijalom.
Izvorni i reciklirani PVC na kraju imaju iste karakteristike, te se tako jedan isti materijal može i do deset puta koristiti za izradu stolarije. Na taj način štedi se vreme u proizvodnom procesu, smanjuje se emisija CO2 i do 90%.
Udeo recikliranog aluminijuma u proizvodnji novih profila
Stolarija od aluminijuma se takođe veoma uspešno reciklira. Reč je o metalu koji se može ponovo koristiti jer prilikom recikliranja i ponovne upotrebe zadržava i do 100% svojih svojstava. Pri tome je za proizvodnju takozvanog „zelenog aluminijuma” potrebno čak 95% manje energije nego za proizvodnju primarnog aluminijuma. Stoga je ovaj metal, a naročito reciklati dobijeni od njega, prihvatljiv za životnu sredinu. Može se više puta reciklirati, te se od početne stolarije prave novi modeli. Time se smanjuje eksploatacija sirovina, potrošnja energije potrebna za proizvodnju novih modela, smanjuje se emisija štetnih gasova, kao i količina otpada na deponijama.
Zašto bismo trebali da koristimo reciklirane materijale?
Korišćenje recikliranih materijala podrazumeva poštovanje postulata cirkularne ekonomije i održivosti, na čemu se i baziraju strategije firmi koje se bave proizvodnjom stolarije. Smisao jeste stvaranje održive budućnosti i očuvanje naše planete tako što će se trošiti manje resursa, ali i smanjiti energetski otisak. Reciklirana stolarija otuda spada u ekološku, pri čemu se, da bi neki građevinski element zaslužio ovaj epitet, procenjuje i ekstrakcija sirovina iz materijala, proces proizvodnje tokom kojeg ne sme biti štetnih supstanci niti zagađenja, bitni su životni vek materijala i način odlaganja otpada, kao i mogućnost recikliranja i ponovne upotrebe sirovine. Stolarija koja je reciklirana ili ima značajan udeo reciklata energetski je efikasna, izdržljiva i postojana, ekološka i kvalitetna.
Za procese koji obuhvataju recikliranje dodeljuju se sertifikati, a postoji i niz deklaracija na koje se obavezuju proizvođači, dodeljuju se međunarodna priznanja, konstantno se formulišu i potom slede standardi koji omogućuju proizvodnju bezbednih i održivih proizvoda napravljenih uz očuvanje životne sredine. Ekološki uticaji mogu se dokazati u Deklaraciji proizvoda za životnu sredinu, koji tada lakše mogu dobiti ekološke sertifikate za zgrade prema DGNB, LEED ili BREEAM.
Zahvaljujući razvoju reciklaže, mnoge kompanije dobijaju sertifikate od strane međunarodno akreditovanih instituta i laboratorija, što je vrlo važno na putu proizvodnje „zelenih proizvoda” i predstavlja svojevrsnu potvrdu kvaliteta i uloženog truda. Pa tako, na primer, upravo zahvaljujući recikliranoj stolariji neki objekti mogu dobiti LEED sertifikate, kada se veliki deo reciklira, premda se ovaj sertifikat dobija i zbog izbora materijala, racionalne potrošnje i recikliranja postojećih sirovina i izbora održivih materijala, sa manjom ili nultom emisijom štetnih gasova. Dakle, sertifikacija sledi i zbog očuvanja zdrave sredine, energetske efikasnosti, ali i sprovedenih inovacija.
Naposletku valja istaći da, iako reciklaža građevinskih elemenata podrazumeva značajne investicije i ulaganja, često odricanja i dugoročna planiranja, naposletku se uvek isplati jer se dobijaju proizvodi od već postojećih materijala, odnosno proizvodima se udahnjuje novi život – otpad se vraća u ciklus proizvodnje, štede se sirovine i dragocena energija potrebna u proizvodnom procesu, pri čemu se produžava vek trajanja materijalima, uz smanjenu emisiju štetnih gasova. Prema tome, upotrebom reciklata u građevinskoj industriji postižu se i ekonomski i ekološki benefiti, jer se pravilno upravlja resursima i stvara, odnosno održava zdravije okruženje.
Autor teksta: Sanja Dakić Đurić