Za obezbeđenje kvalitetne ugradnje je potrebna RAL montaža. Nije neophodno za klasičnu gradnju koristiti trostruko staklo. Obavezno je koristiti dvostruko, punjeno argonom, od koga je jedno staklo niskoemisiono. U našoj zemlji su standardi usklađeni sa standardima EU, ali se često ne proverava broj izmena vazduha, kao najvažniji faktor toplotnih gubitaka. Zbog toga se često pravi zabuna, da li je prozor dobar?
Za razliku od EU gde su RAL ugradnja i troslojno staklo standard koji mora ispunjavati odgovarajuća stolarija, kako bi pružila energetsku efikasnost objektu na kome se nalazi, na našem podneblju takav standard još uvek nije zaživeo u pravom smislu. Pored pojedinačnih i retkih slučajeva izbora RAL ugradnje, više je nego poželjno da ista konačno zauzme svoje mesto u svakodnevnoj ugradnji stolarije, jer su benefiti koje pruža podjednako važni i fizičkim i pravnim licima.
Naime, investitori bi trebali da se okrenu ovom vidu montaže prozora i vrata, prilikom izgradnje objekata, budući da je ulaganje daleko manje u odnosu na korist koje RAL ugradnja pruža. Primera radi, ukoliko se investitor odluči za RAL ugradnju i troslojno staklo, njegov trošak će iznositi oko 10 evra/m2, što će se isplatiti odmah posle prve grejne sezone. Drugim rečima i nije neka cifra koliko koristi donosi.
Benefiti i prednosti RAL montaže
Prednosti RAL ugradnje ogledaju se u dobroj toplotnoj izolaciji, koja sprečava odliv energije iz enterijera, odnosno, priliv iz spoljašnje sredine.
To doprinosi manjoj potrošnji energije za grejanje i hlađenje, manjim troškovima i većoj energetskoj efikasnosti samog objekta. Kolika ušteda se može ostvariti prikazaćemo vam kroz primere našeg kolege iz redakcije koji na svom dvostrano orijentisanom stanu od 97 m2 ima duplo manji trošak grejanja tokom najhladnijih meseci, odnosno, tokom grejne sezone u odnosu na komšiju, čiji je stan 65 m2 i sa tri strane ušuškan od spoljašnjih uticaja.
Komšijini računi su imali sledeću dinamiku: novembar 3.098,00, decembar 8.848,00 dinara. Za mesec dana gotovo tri puta veći račun. Dok je naš drugi kolegi dobijao sledeće račune: novembar 2.490,00, decembar 3.950,00, januar 2.900,00, februar 1.508,00. Lako je zaključiti da je kolega za četiri najudarnija grejna meseca, za 50% veći stan, imao manje troškove od komšije za dva zimska meseca.
Na osnovu ove računice lako je zaključiti koliku moć ima RAL ugradnja kada je ušteda energije, odnosno, energetska efikasnost u pitanju. Takođe, naš kolega se može pohvaliti i priličnim mirom unutar svog stambenog prostora, što nam ukazuje da RAL ugradnja ima i zavidnu zvučnu izolaciju.
Prednost RAL ugradnje je i ta da ima značajnu ulogu u sprečavanju pojave vlage i kondenzacije na zidovima oko prozora, što zna biti čest problem kod klasične ugradnje, čime su kvalitet vazduha unutar prostorije, njena estetika i izgled daleko lepši i zdraviji.
RAL ugradnja zaključuje bolji i kvalitetniji život
Na osnovu svega iznetog, nameće se zaključak da RAL ugradnja predstavlja ekonomičnu ugradnju. Pitate se kako, budući da je ista skuplja u odnosu na klasičnu ugradnju? Odgovor na vaše pitanje je primer iz prakse našeg kolege. Troslojno izolaciono staklo i RAL ugradnja doprineli su smanjivanju troškova grejanja i hlađenja i to za duplo u odnosu na duplo manji stambeni objekat kod koga je zastupljena klasična ugradnja.
RAL ugradnja predstavlja gotovo potpunu zaptivenost prostora između zida i profila prozora, te nema toplotnih mostova, pukotina, kroz koje struji vazduh, voda, vlaga. Nema kondenzacije sa unutrašnje strane, vlaga i buđ nemaju nikakvu šansu za razvoj, te su čist i zdrav vazduh zagarantovani. Sve te karakteristike ne samo da čuvaju budžet, tu su da zaštite i pruže maksimalan komfor korisnicima tokom čitave godine.
Budući da RAL montaža, obezbeđuje veliku zaptivenost prozora, potrebno je češće otvarati prozore, kako bi se eliminisao sadržaj ugljendioksida. Drugi način je ugradnja ventilacije kroz zatvoren prozor, o kojoj smo pisali u prethodnim brojevima.
Upravo sve te blagodeti koje RAL ugradnja pruža, investitori treba da predoče kupcima stanova i uvere ih da će i nešto viša cena po kvadratu zapravo biti cena uštede već posle prve grejne sezone i cena komfornog života korisnika već od prvog dana. Konkurentnost nije niža cena, konkurentnost je kvalitetan život na duge staze. Kako bi to postigli investitori, korisnici i vlasnici stambenih objekata nužno je svakodnevno obaveštavati i informisati javnost o pozitivnim primerima svih onih koji su se odlučili za RAL ugradnju. Što više pričamo i širimo priču, imaćemo sve više primera kvalitetnih života i energetski efikasnih objekata koji su spas i budućnost održivog razvoja.
Mi smo odavno u ovoj priči, podelite sa nama iskustva iz vašeg okruženja o RAL ugradnji, sigurni smo da ima pojedinačnih primera ili ste i sami svedoci RAL benefita. Uključite se u priču stvaranja bolje, lepše, zdravije i kvalitetnije sutrašnjice. Krajnje je vreme da stvaramo neka lepša vremena. Zar ne?
Autor teksta: Snežana Trtica Graovac