Prozori za pasivne kuće – šta treba da znate

Velike klimatske promene kojima smo, složićete se, sami i kumovali, svakodnevno nas podsećaju na naš doprinos tome. Danas, ne samo što nismo sigurni kakvo će nam biti leto ili zima, svedočimo ekstremnim situacijama u vidu poplava, oluja, suša, kao i stalnim povišicama računa za grejanje i hlađenje. Da bismo svemu tome doskočili veliku pažnju posvećujemo izboru odgovarajuće izolacije i energetski efikasne stolarije. Drugim rečima gradimo manje ili više energetski efikasne objekte. Obećavajuća vest je da se sve više među stručnom javnosti, ali i građanstvom pominju pasivne kuće, kao visoko energetski efikasni objekti. Kao i kod konvencionalnih objekata veliku ulogu u izgradnji pasivnih kuća, pogađate, imaju prozori za pasivne kuće i odgovarajuća termoizolacija.

Pasivne kuće i njihov značaj

Pasivne kuće su visoko energetski efikasne kuće koje nemaju klasične načine grejanja i hlađenja. U pitanju su objekti koji se zagrevaju od aktivnosti koji sprovode njeni ukućani i to kroz kuvanje, tuširanje, kretanje i sopstveno bitisanje. Takođe, izvesnu toplotu oslobađaju i aparati koji se nalaze i koriste u samoj kući.

SH3200 - Sistem roletni za pasivno zasenjivanje
SH3200 / foto: Aluminco

Sada se vi pitate kako vama to ne uspeva, budući da se slične aktivnosti obavljaju i u vašem prostoru? Ne uspeva vam jer vaš objekat nije ispunio principe, koje svaka pasivna kuća mora da ispuni, a ti principi su sledeći: odgovarajuća orijentacija i energetski efikasni prozori za pasivne kuće, visok stepen izolacije objekta, visoka zaptivenost, rešavanje i eliminisanje toplotnih mostova i postojanje odgovarajuće mehaničke ventilacije sa rekuperacijom.

Veliku pažnju prilikom gradnje pasivne kuće treba obratiti na njen oblik. Naime, kako bi se uštedelo na potrošnji građevinskog materijala, ali se i sprečio nepotrebni odliv energije, važno je da objekat bude što kompaktniji, odnosno da ima što manje površina koje predstavljaju potencijalna mesta kroz koje se može gubiti energija. Da do gubitka energije ne bi došlo, pasivne kuće imaju termalnu izolaciju svih neprovidnih površina koja ide od 20 do 30 cm, ali nije retkost da ide i preko tih debljina. Imajući u vidu da je standard za novogradnju termoizolacija debljine 12 cm, odnosno 10 cm za rekonstrukciju starijih objekata, lako je zaključiti koliki je značaj i korist termičke izolacije u pasivnim kućama.

Prozori za pasivne kuće princip bez koga se ne može

Kao veliki izazov u izolaciji pasivnih kuća pojavljuje se stolarija. Imajući u vidu da se u konvencionalnim kućama kroz neadekvatnu stolariju gubi skoro pa trećina ukupne energije, važno je pronaći kvalitetnu, energetski efikasnu stolariju koja će doskočiti situaciji.

Prozori za pasivne kuće moraju ispunjavati određene kriterijume kako bi se uopšte mogli postaviti na pasivnu kuću. Po standardu Instituta za pasivne kuće, pasivne kuće moraju imati prozore koji imaju koeficijent prolaza toplote minimum 0,8 W/m²K, kako bi se smanjio gubitak toplote. Kako prozori imaju značajnu ulogu u zagrevanju pasivne kuće, jedan od pet principa je položaj objekta i prozora. Po tom principu, prozori velikih dimenzija se postavljaju na južnu stranu objekta, kroz koje, tokom zime, kad je sunce nisko, prolazi velika količina toplote. Kako je leti više nego velika insolacija i velika količina toplote, iznad prozora se postavljaju odgovarajuće strehe koje sprečavaju direktan pad sunca, koje ja tada visoko, te su strehe dovoljne kao prepreka direktnog delovanja sunca.

Imajući sve to u vidu, jasno je da prozori za pasivne kuće, pored male toplotne provodljivosti, moraju imati i troslojna izolaciona stakla. Osnovna karakteristika ovog stakla jeste da mora imati niskoemisioni premaz kao zaštitu od prolaska toplote, ali i termoizolacione ispune u vidu plemenitih gasova argona i kriptona, koji pružaju visok stepen toplotne izolacije. Kada na sve to dodamo kvalitetne PVC i aluminijumske profile sa termo prekidom i kvalitetne, po prirodi dobre izolacione profile drvene stolarije, više je nego očigledno kakvi su prozori za pasivne kuće potrebni. Prema važećim standardima Instituta za pasivne kuće, Uf rama, takođe mora biti minimum ili ispod 0,8 W/m²K. Uz sve to vrednost Uw ugrađenog prozora mora biti 0,85 W/m²K ili manje.

GEALAN-KUBUS® kockastog i skoro nevidljivog dizajna za pasivne kuće s više staklene površine
GEALAN-KUBUS® kockastog i skoro nevidljivog dizajna za pasivne kuće s više staklene površine

Budući da je jedan od principa na kojima se zasniva gradnja pasivne kuće visok stepen zaptivenosti koji kaže da na kući ne sme postojati ni najmanja rupica oko vodovodnih, kanalizacionih cevi, utikača, ali i procepa i otvora oko prozora koji su u praksi kod konvencionalnih objekata česti, značaj stolarije koja savršeno dihtuje je više nego ključan. Naime, prozori namenjeni za pasivne kuće moraju imati kvalitetne, moderne okove i sisteme zatvaranja, koji pružaju visok stepen zaptivenst i sigurnosti.

Pa, kako ćete otvarati prozore, pitate se? Nikako. Standard pasivnih kuća je da godišnja potrošnja energije bude ispod 15 kW/m2. Ukoliko pređe taj iznos ona gubi status pasivne kuće. Što će reći da svako otvaranje prozora u sezoni predstavlja siguran gubitak energije. Ali, to ne treba da vas brine. To vam omogućava odgovarajući mehanički sistem ventilacije sa rekuperatorom, koji je takođe jedan od pet principa koja ista mora da ispuni. Suština ovog sistema je da objekat snabdeva čistim vazduhom, da ga po potrebi zagreva ili hladi i da „potrošeni“ vazduh izbaci iz kuće.

Vazduh koji ovim sistemom ulazi u objekat je čist, zdrav, bez polena, prašine i alergena. Zimi je vazduh hladan, ali se prolaskom kroz rekuperator zagreva pomoću potrošenog vazduha, koji se zatim kroz sistem izbacuje napolje. Isti slučaj je i leti, s tim da se topao spoljašnji vazduh u rekuperatoru hladi unutrašnjim, nakon čega se ovaj vazduh izbacuje napolje.

Kako se ugrađuju prozori za pasivne kuće – RAL ugradnja

Pored navedenih karakteristika koje prozori za pasivne kuće moraju imati, druga ključna stvar koja će obezbediti da ti prozori daju svoj maksimum jeste njihova ugradnja. Najbolji i najkvalitetniji način ugradnje jeste tzv. RAL ugradnja prozora. Za razliku od redovne ugradnje pur penom, kod koje može doći do propuštanja vazduha, oko okvira prozora, kod pasivnih kuća, kao što smo naglasili to ne sme biti slučaj. Zato je RAL ugradnja nepisano pravilo ugradnje prozora za pasivne kuće. Ugradnja prozora pomoću odgovarajućih termoizolacionih traka, odnosno RAL ugradnjom se brzo isplaćuje, baš kao i ulaganje u same pasivne kuće.

Pravilna ugradnja prozora - RAL montaža / foto: profine
Pravilna ugradnja prozora – RAL montaža / foto: Profine

Pored funkcionalnosti i energetske efikasnosti prozori treba da imaju ultratanke profile i velike staklene površine koje omogućavaju spajanje enterijera sa okolinom. To posebno zna biti zanimljivo budući da se oko pasivnih kuća nalaze zelene površine. Konkretno sa južne strane, gde su i veliki prozori nalaze se stabla listopadnog drveća, koja leti pružaju dodatni hlad i uživanje u njima, a zimi, kada lišće opadne ne sprečavaju sunce da prodre u unutrašnjost kuće i zagreva je.

Zaključak

Prozori za pasivne kuće su, kao što smo videli, jedan su od ključnih principa da bi neka kuća dobila sertifikat pasivne kuće. Vodeći se činjenicom koliki je značaj stolarije u svakom objektu, za očekivati je da ista u pasivnim kućama bude jedan od važnih kriterijuma. Da li je neki prozor adekvatan, odnosno da li je ispunio sve propisane norme potvrdiće Institut za prozorsku tehniku u Rosenheim-u, koji, između ostalog, izdaje i sertifikat za pasivne kuće. Prema njihovim kriterijumima ceo prozor mora imati koeficijent toplotne prolaznosti Uw 0,80 W/m²K ili manji, dok je za okvir prozora dovoljna vrednost Uf 0,95 W/m²K ili manja.

Današnje tržište je bogato kvalitetnom stolarijom koja zadovoljava sve kriterijume da bude postavljena na pasivne kuće. Ulaganje u takvu stolariju, baš kao i u samu pasivnu kuću je više na startu, ali se takva investicija otplaćuje već u prvih osam do deset godina, nakon čega kuća beleži uštede.

Vreme je da pasivne kuće dobiju svoje vreme, baš kao i mi šansu za bolju i sigurniju, održivu i zdravu budućnost. Od nas zavisi.