S obzirom na to da se objekat nalazi na dosta prometnom mestu, jedan od zahteva investitora je bio da se obezbedi intima i mir. Kako je parcela na kojoj je objekat građen velika, zahteve nije bilo teško ispuniti.
Upravo prostor koji je primeren svojim korisnicima je nešto što izdvaja ovu kuću u odnosu na uobičajene projekte u današnje vreme, gde se uglavnom gleda da se u što manjem prostoru smesti veliki broj sadržaja. Iako su funkcionalni sadržaji jasno odvojeni i nezavisni, sve je povezano sa centralnim dnevnim boravkom koji se proteže kroz dve spratne visine i čini „srce” objekta.
Forma, a samim tim i konstrukcija objekta je vrlo jednostavna. Tri kubične forme, jednostavnih ravnih linija, sa jasno izraženom fenestracijom, koje se međusobno uklapaju i spajaju različite funkcionalne celine u jedinstvenu strukturu, odredile su formu objekta. Na ovaj način se gradacijom prelazi iz jednog haotičnog i dinamičnog urbanog prostora u zeleni, mirni prostor porodične kuće.
Osim funkcionalnog koncepta, koji je odredio formu objekta, akcenat je stavljen i na materijalizaciju.
Želja investitora bila je da se koristi autohtoni materijal, opeka, i to stara „švapska“ opeka koja je sačuvana sa rušenja starog objekta. Specifična je primena te opeke u frontalnom delu objekta, koja svojom formom i uklapanjem daje karakteristični oblikovni element i tako postaje glavni vizuelni motiv.
Veličina parcele je nametnula povlačenje stambenog dela objekta sa regulacije, ali je zadržana fasadna ravan objekta postavljanjem garaža i ulične ograde na regulaciju ulice, čime se ne stiče utisak da je postojeći niz prekinut. Na taj način je formirana tampon zona prema spavaćim sobama, a preko dnevnog boravka i velike terase prema zelenoj oazi dvorišta je ostvarena korespondencija unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora, brišući jasnu granicu među njima.
Kuća je građena kao kombinacija masivnog i skeletnog sistema. Fasadni sendvič zidovi su formirani primenom Ytong blokova, kamene vune i autentične „švapske“ cigle koja je sačuvana od prethodnog objekta, što dodatno doprinosi povezivanju sa postojećom lokacijom.
Stolarija je aluminijumska firme DUAL Aluminium Systems, profili Lineal 62 i Slide T67 sa troslojnim staklom Clima Guard Solar.
Unutrašnju stolariju, stepenišna gazišta i sav nameštaj od drveta je izradila firma DSM Stil iz Sremske Mitrovice. Kuća je opremljena sistemom grejanja i hlađenja putem toplotne pumpe Mitsubishi Electric, a zagrevanje vode je preko solarnih kolektora. Sisteme grejanja, hlađenja i zagrevanja vode postavila je firma KGH Mont, dok su grejanje, hlađenje, rasveta, roletne i zavese objedinjeni centralnim automatizovanim sistemom koji je postavila firma Ion Solution iz Novog Sada.
Time je dodatno podignut komfor, a troškovi eksploatacije smanjeni na minimum. Od strane firme Eko Solar Energy postavljen je sistem solarnih fotonaponskih kolektora, koji obezbeđuju potpunu energetsku nezavisnost objekta.
Fasadna opeka kao prirodni, topli završni materijal je kombinovana sa hladnom i „sterilnom“ kontaktnom fasadom. Povezivanje ova dva materijala je karakteristično u frontalnom, fasadnom delu objekta, gde je izbačen jedan bočni zid i atika, koji se zatim utapaju u fasadu i mire ova dva kontrastna materijala. Na taj način dobijena je neobična, karakteristična forma objekta, podržana kosinom krovnog kubusa za izlaz na krovnu terasu, odakle se pruža prelep pogled na karakterističnu panoramu banatskog grada.
U prednjem, prizemnom delu objekta smeštene su garaže i tehnička prostorija. Preko natkrivene terase ovaj deo objekta je povezan sa centralnim objektom, stambenim prostorom. Ulaz koji je naglašen natkrivenom pasarelom direktno sa ulice uvodi posetioce i korisnike u veliko ulazno predsoblje i preko dnevne zone ostvaruje vizuelnu komunikaciju sa velikom natkrivenom terasom i dvorištem. Levo i desno od ulaza su smeštene roditeljska soba sa garderoberom i kupatilom i gostinjska soba, wc i stepenište koje preko otvorene galerije povezuje dnevni boravak sa dečijim dnevnim boravkom na spratu.
Iz dečijeg dnevnog boravka se ulazi u dve dečije sobe, koje takođe imaju individualna kupatila. Veza glavne dnevne zone i dečijeg dnevnog boravka je neposredna, jer ne postoji fizička pregrada koja ih odvaja, ali različit nivo i udaljenost im dozvoljavaju neometano međusobno korišćenje.
U dvorišnom delu parcele, koje se širi, smešteni su prateći sadržaji: ostave, letnja kuhinja, vešernica, postavljeni tako da budu u direktnoj vezi sa centralnim delom objekta, ali da ga ne ugrožavaju.
Preplitanjem ova dva kubusa, formirana je velika terasa, koja predstavlja produžetak dnevnog boravka i uvodi ga u mirnu, zelenu zonu.
Enterijer kuće je veoma jednostavan, bez nepotrebnih ukrasa, dekoracija i maskiranja. Nameštaj je minimalistički sa akcentom na dnevnoj zoni, gde je smeštena velika garnitura, prostran trpezarijski sto za 12 osoba i kuhinja koja se ostrvom distancira od ostatka prostora, a u isto vreme čini njegov sastavni deo.
Lepota ovog prostora je u njegovoj prostranosti i jednostavnosti. Dobro osvetljenje, ozvučenje, bez bespotrebnog dodatnog maskiranja trendovskim detaljima, je ono što daje smisao ovom prostoru.
Dvorište je u prednjem delu objekta u potpunosti popločano, kako bi se omogućio pristup garažama, dok je zadnji deo dvorišta u potpunosti ozelenjen. Veliki travnjak, koji kao da nema kraj, pruža osećaj kao da se nalazite van naseljenog mesta.
- Naziv projekta: BRICK BOX
- Autor projekta: Archi BOX
- Lokacija: Zrenjanin
- Godina projektovanja: 2021.
- Godina realizacije: 2023.
- Fotografija: Igor Ripak