Kako se proizvode PVC prozori – od sirovina do gotovog proizvoda

PVC stolarija smatra se jednom od najčešće zastupljenih i korišćenih stolarija na objektima različite namene. Tu svoju popularnost duguje velikoj energetskoj efikasnosti, dobroj toplotnoj i zvučnoj izolaciji, lakom održavanju, raznovrsnom dizajnu, dugotrajnosti i odličnom odnosu cene i kvaliteta. Taj svoj status postignut je stalnim inovacijama i usavršavanjem kada je proizvodnja PVC stolarije u pitanju.

Prvi oblici PVC stolarije nastali su šezdesetih godina dvadesetog veka u Nemačkoj. Od tog doba do danas, PVC stolarija postala je savremena, visokoefikasna stolarija novog doba.

Sirovina PVC stolarije

PVC stolarija dobija se od materijala, sirovine koja se naziva polivinil-hlorid. U njegov sastav ulaze sirovine kuhinjske soli i nafte, koje se, radi postizanja što boljih karakteristika PVC materijala, odnosno PVC stolarije, dodatno oplemenjuju dodavanjem različitih aditiva. PVC je termoplastični materijal koji se topi na temperaturi od 80° C , da bi se hlađenjem ponovo pretvorio u čvrstu masu.

Kako proizvodnja PVC materijala, sa jedne strane, zahteva veliku količinu energije, a zastupljenost i potražnja za PVC stolarijom, sa druge, iz godine u godinu postaje sve veća, bilo je neophodno naći rešenje kako da se proizvodnja PVC stolarije svede na što manju potrošnju energenata, manje zagađenje životne sredine i da ostane energetski efikasna stolarija.

Više od 30 posto PVC-a koji se koristi u GEALAN-u je reciklirani materijal / foto: GEALAN
Više od 30 posto PVC-a koji se koristi u GEALAN-u je reciklirani materijal / foto: GEALAN

Stručnjaci su istraživanjem ustanovili da se PVC materijal može više puta uspešno reciklirati, a da pri tome ne izgubi svoja svojstva. Iako i samo recikliranje zahteva trošenje energije, taj utrošak je daleko manji u odnosu na proizvodnju samog PVC materijala, a potom i stolarije. To saznanje otvorilo je nova vrata kada je proizvodnja PVC stolarije u pitanju i novu eru u njenom daljem razvoju.

Recikliranje PVC stolarije

Recikliranje PVC stolarije podrazumeva prikupljanje starih PVC profila, odvajanje od drugih materijala (stakla, okova) koji se grupišu na drugom mestu i sami recikliraju. Nakon odvajanja vrši se grubo usitnjavanje PVC materijala, a potom i njegovo mlevenje u sitne granule. Takav materijal se meša i spaja sa osnovnom PVC supstancom, te zajedno postaju sirovina za proizvodnju novih PVC profila. Odnos novog i recikliranog materijala je 20 prema 80 %, mada je česta praksa da se novi PVC profil napravi od 100 % recikliranog materijala. U tom slučaju samo se površinski deo oblaže novim PVC materijalom.

Proces reciklaže PVC profila
foto: Gealan

PVC stolarija dobijena od recikliranog PVC materijala je, po karakteristikama, ista kao stolarija od izvornog PVC materijala. I ne samo to. Jedan reciklatni materijal može se deset puta iznova koristiti za proizvodnju, što u velikoj meri štedi vreme kada je proizvodnja PVC stolarije u pitanju, a sama emisija CO2 se smanjuje i do 90%.

Reciklaža PVC profila
foto: Gealan

Ekstrudiranje PVC profila

Nakon obezbeđivanja sirovine, kreće se sa procesom ekstrudiranja, odnosno proizvodnje PVC profila. PVC materijal se ubacuje u ekstruder, mašinu, gde se zagreva visokim temperaturama, koje idu i do 200 °C i pretvara u tečnu masu, koja se potom uliva u odgovarajuće kalupe iz kojih se dobijaju PVC profili ili delovi za PVC vrata. Odmah zatim tako dobijeni delovi prolaze kroz proces hlađenja, stvrdnjavaju se i zadržavaju svoj oblik. Nakon toga vrše se eventualni dodatni radovi u smislu obrade, bušenja rupa i sl.

Axioma Plus - snadbevanje materijalom proizvođača PVC i ALU fasadne stolarije i roletni
Axioma Plus – snadbevanje materijalom proizvođača PVC i ALU fasadne stolarije i roletni

U novije vreme, sa pojavom PVC stolarije u boji, prilikom topljenja PVC recikliranih granula dodaje se i odgovarajuća boja, pomoću koje će dobijeni PVC profil biti u toj boji. Ovo je jedan način dobijanja PVC stolarije u boji. Drugi je pomoću dekorativnih folija.

Kako se razvijala proizvodnja PVC stolarije, tako je došlo i do primene dodatnih materijala ili tehnologije. Sa pojavom PVC stolarije velikih dimenzija, umesto čeličnog ojačanja PVC profil je ojačan ubacivanjem staklenih vlakana, koja novim PVC profilima daju neophodnu čvrstoću, ali lakoću da sami sebe i velike staklene površine mogu nositi. Drugim rečima, zarad boljeg krajnjeg proizvoda, proizvodnja PVC stolarije se kontinuirano razvija.

Proizvodnja PVC stolarije

Iako se često misli da proizvodnja PVC stolarije podrazumeva dobijanje kompletnog, krajnjeg proizvoda od jednog proizvođača, istina je zapravo drugačija. Šta to tačno znači, zanima vas? To znači da krajni PVC proizvod, odnosno PVC prozor predstavlja spajanje različitih elemenata (profila, okova, stakla) u krajnji proizvod, tako da PVC prozor ima PVC profil od jednog proizvođača, okove drugog, a stakla trećeg brenda. Za dobijanje kvalitetnog PVC prozora biraju se najbolji i najkvalitetniji proizvođači. Sve to naglašeno je u specifikaciji tačno određenog modela.

Nakon spajanja PVC prozora, isti se u odgovarajućim institutima za kontrolu kvaliteta podvrgava različitim ispitivanjima i ukoliko zadovolji standarde, dobija sertifikat sa tačno određenom klasom otpornosti, energetske efikasnosti i isti je na snazi čitavu deceniju, nakon čega se moraju vršiti kontrolna ispitivanja.

Ift Rosenheim Hrvatska - ovlašćeno telo za ispitivanje, nadzor i sertifikovanje
Ift Rosenheim Hrvatska – ovlašćeno telo za ispitivanje, nadzor i sertifikovanje

Takav, gotov proizvod se pakuje i distribuira u prodajne centre, gde prodavci daju sve neophodne informacije o proizvodu, a nakon kupovine, odgovorni proizvođači daju i garanciju proizvoda, stručne savete o održavanju i upućuju na profesionalne službe koje će izvršiti pravilnu ugradnju PVC stolarije.

Suma sumarum

Kao što i sami možete zaključiti, proizvodnja PVC stolarije je jedan zahtevan proces, koji se isplati ukoliko se ispoštuju sami koraci. Jedino tako se može dobiti kvalitetna PVC stolarija, koja će korisniku pružiti svoj maksimum. Međutim, ono što je važno naglasiti jeste da je pored samih karakteristika, važno da stolarija bude profesionalno i stručno ugrađena. U protivnom, nijedan benefit neće biti vidljiv i realizovan. Ukoliko želite PVC stolariju u svom domu imajte to u vidu.