Mašine više ne određuju tempo same. Povećana automatizacija širi sferu uticaja softverski kontrolisane intralogistike. Softver za planiranje i optimizaciju preuzima ulogu proizvodnog menadžera koji planira i prati putanju stakala kroz proizvodnju. Softver upravlja, kontroliše i nadzire proizvodne procese i pruža stalne povratne informacije o statusu. Glavni regulator tempa je sistem za sortiranje, koji omogućava kombinovanje različitih prioriteta u proizvodnji.
Kako funkcioniše današnja proizvodnja bez posade?
Svako staklo zna svoj put
Glavna funkcija softvera u potpuno automatizovanoj mreži mašina je kontrola toka materijala i snabdevanje mašina relevantnim proizvodnim podacima. To znači da operateri više ne moraju da unose podatke na mašinama i, idealno, staklo se ne pomera ručno između linije za sečenje i IG linije. Kontinuirana povratna informacija o statusu proizvodnje omogućava operateru da prati gde se svaki pojedinačni stakleni panel nalazi u postrojenju u bilo kom trenutku, pružajući im mogućnost da utiču na sistem i kontrolišu ga.
Premošćavanje jaza između različitih prioriteta
Različiti prioriteti važe za pojedinačne radne korake u proizvodnji ravnog stakla: u fazi sečenja, to je optimalni prinos stakla uz minimalan otpad i izbegavanje ostataka ploča. Da bi se postigao ovaj cilj, softver optimizuje narudžbine na zalihama. Napredni algoritmi optimizacije mogu odlučiti da li da uključe ploče iz kasnijih proizvodnih naloga kako bi poboljšali rezultat. Ponovna proizvodnja se takođe može automatski ponovo iseći i vratiti u proizvodnju.
S druge strane, tu su prioriteti proizvodnih linija. Ovde je važno isporučiti staklo u redosledu optimizovanom za odgovarajuću mašinu, npr. da se minimiziraju prekidi zbog vremena podešavanja. U proizvodnji izolacionog stakla, cilj je proizvesti krajnje proizvode u redosledu koji je tražio kupac, optimizovan za slaganje na isporučne police. U energetski intenzivnim procesima u peći za kaljenje ili postrojenju za laminiranje, postoji mnogo strategija za osiguranje što bolje iskorišćenosti kapaciteta. Posebno u kontekstu rastućih troškova energije i razmatranja održivosti, precizna implementacija ovih strategija je važnija nego ikada.
Jedna od ključnih funkcija softvera za bafer je da izračuna predaju listova optimizovanih za otpad iz procesa sečenja u najbolji proizvodni redosled za IG liniju, laminacionu liniju ili peć za kaljenje. Fizičko preuređivanje se odvija u sistemu za sortiranje, koji se sastoji od transportnih shuttle-ova za utovar/istovar i sortirajućeg magazina sa kapacitetom prilagođenim proizvodnim zahtevima.
Razdvajanje suštinskih koraka obrade
Kao ključni element za planiranje optimalnog proizvodnog procesa, sistem tampon zone za sortiranje omogućava razdvajanje ključnih koraka obrade u vrednosnom lancu. Takođe, u velikoj meri osigurava stabilnost procesa i optimizuje iskorišćenost mašina.
Da bi delovao kao regulator tempa, amortizer mora biti brži od proizvodnih mašina. Shuttle osigurava glatki transfer između mašina, shuttle-a i bafera pomoću kontinuirano prilagodljive horizontalne i vertikalne visine transporta stakla. Takođe je moguće naginjanje staklene ploče tokom transporta prema uslovima prenosa. Brzo vreme prolaska rezultat je optimizovanog kretanja shuttle kolica u ciklusu, pri čemu se staklene ploče transportuju do kraja kolica dok se kreće napred-nazad.
Beskontaktni transport stakla, strane sa premazom je takođe važan. Amortizer ne samo da osigurava snabdevanje mašina, već i zamenjuje ručno preuređivanje i transport stakala, čime se sprečavaju ogrebotine stakla, oštećenja ivica i lomljenje stakala.
Veličina bafera: da li je veće uvek i bolje?
Sa standardnim veličinama bafera i vremenima ciklusa, sadržaj bafera se potpuno obnavlja približno svakih 4 do 6 sati. Iako bafer može fleksibilno obrađivati listove veličine do 6 x 3,3 m, kao i specijalne oblike, i može se proširiti po potrebi zahvaljujući modularnom dizajnu, prednosti poput smanjenja zaliha se gube kako se skladišni kapacitet povećava. Visoko performansno sortiranje uzima u obzir individualne zahteve u pogledu mešavine proizvoda, veličine stakla, debljine stakla i vremena ciklusa.
U suštini, što je bolja koordinacija između faze sečenja i IG linije, amortizer može biti manji. Rad sa baferom zahteva mnogo bolje planiranje proizvodnje i sinhronizaciju pojedinačnih radnih koraka, što se često potcenjuje. Saznajte više u našem stručnom intervjuu, čiji link se nalazi ispod!
Šta onda će onda ljudi da rade?
Čak i u potpuno automatizovanoj proizvodnji, postoje zadaci koji zahtevaju ljudsku intervenciju. To su uglavnom zadaci koji su manje repetitivni i zahtevniji, kao što su održavanje ili otklanjanje kvarova, na primer u slučaju loma stakla tokom sečenja ili kaljenja. Punjenje skladišta stakla ili slaganje gotovih listova na kraju IG linije često još uvek obavlja proizvodno osoblje.
Uloga proizvodnog menadžera se menja prema kontroli i nadzoru, kao i intervenciji u slučaju kvarova. Pored toga, moderna proizvodna postrojenja generišu mnogo podataka koji se mogu analizirati pomoću odgovarajućih softverskih rešenja. Analiza ovih podataka omogućava identifikovanje najboljih mera za povećanje efikasnosti, poboljšanje kvaliteta i smanjenje zastoja.
LiSEC Austria GmbH
Peter Lisec Straße 1
3353 Seitenstetten, Austria
Martin Muehlwanger
Head of Marketing and Corporate Communications
T: +43 7477 405 1151
M: +43 664 84 77 802
E: martin.muehlwanger@lisec.com
W: www.lisec.com