Investicija u pasivnu kuću – Kako energetski efikasna stolarija i ventilacija čine razliku

Mehanički sistem ventilacije sa rekuperacijom je zapravo jedan inovativni sistem koji omogućava da se kuća ventilira, odnosno „diše”. Naime, u zimskoj polovini godine, da bi ste dobili svež vazduh ne morate otvarati prozore. Sistemom veštačke ventilacije hladan vazduh prolazi kroz rekuperator gde ga korišćeni vazduh koji će se izbaciti napolje, zagreva i na taj način svež, sada zagrejan vazduh ulazi u stambeni deo, a ustajao vazduh sa CO2 se izbacuje u spoljašnju sredinu. Kao što i sami možete zaključiti, čist vazduh stiže u objekat, a niste izgubili energiju otvaranjem prozora.

Leti, se obavlja isti proces, ali u obrnutom smeru, gde unutrašnji, „potrošeni“ vazduh preuzima toplotu čistog spoljašnjeg vazduha, hladeći ga na taj način i gde on kao takav ulazi u kuću i hladi je.

Takav vazduh ne samo da se koristi za grejanje ili hlađenje, on je i potpuno čist i zdrav vazduh, bez polena, nečistoća i alergena i kada uđe u kuću pruža vam jednu zdravu sredinu.

Ukoliko vas muči stalna zaptivenost prozora, ne brinite. Vi u svako doba možete redovno otvoriti prozor sa tim da u sezoni grejanja ili hlađenja zbog toga ćete imati gubitke. Da bi se neka kuća smatrala pasivnom, potrošnja mora biti ispod 15 kWh/m2 u sezoni grejanja. na godišenjem nivou, te treba imati u vidu ovaj standard. Međutim, ukoliko je u pitanju neki prelazni period gde nema ni grejanja ni hlađenja, prozori se bez ikakvih problema mogu otvoriti, jer gubitaka energije i nema.

RAL ugradnja preduslov energetske efikasnosti stolarije i objekta

Videli ste koliko su kvalitetni, energetski efikasni prozori važna stavka i neizostavni princip koji pasivne kuće moraju ispoštovati, te je očigledno koliko je važna njihova ugradnja. Naime, svaka nestručna ugradnja, stvaranje rupica ili prolaza gde će doći do prolaska vazduha, gubljenja toplotne energije i stavaranja kondezacije su nedopustivi u sistemu pasivnih kuća. Da bi se sve to izbeglo savetuje se, mada je ona i prećutni standard ugradnje stolarije, a to je RAL ugradnja.

RAL ugradnja predstavlja najkvalitetniji način ugradnje stolarije, koja garantuje maksimalnu zaptivenost, čime su gubici toplotne energije svedeni na minimum nemogući, a sam prozor pruža svoj maksimum, čime je njihova energetska efikasnost zagarantovama. Ulaganje u RAL ugradnju je minimalna imajući u vidu benefite koje ona pruža na svaki, a posebno na objekat pasivne gradnje.

Devojka sa psom u dnevnom boravku u pasivnoj kući
Devojka sa psom u dnevnom boravku u pasivnoj kući

Grade li se pasivne kuće?

Od 1990. godine kada je u Nemačkoj podignuta prva pasivna kuća, pa do danas, svest se u velikoj meri promenila. Pored stručne javnosti koja prepoznaje i savetuje izgradnju ovakvih objekata, sve je više i fizičkih lica koja se okreću ovakvim projektima. Međutim, još uvek je veća zastupljenost energetski efikasnih objekata, dok za neki veći procenat zastupljenosti ovih visoko energetski efikasnih pasivnih objekata moramo biti strpljivi. Ali, polako i sigurno se krećemo tim putem.

Činjenica je da je ulaganje u izgradnju pasivnih kuća u startu više za 15 %, ali je takođe poznato da se potpuno isplaćivanje uloženog dešava posle osam godina. Nakon toga kuća beleži samo uštede.

Drugim rečima, u pitanju je investicija koja ne samo da se brzo vraća, doprinosi poboljšanju svakodnevnog života i daje doprinos globalno održivoj i zdravoj budućnosti. Takođe, svi dosadašnji primeri u praksi pokazali su koliki je značaj izbora adekvatne stolarije prilikom izgradnje pasivnih kuća i to ne samo u funkcionalnom smislu, kroz uštedu energije i pružanja uslova za zadovoljavanje drugih kriterijuma, nego i u estetskom. Takav primer je i potpuna pasivna kuća u Hrvatskoj, kuća Barban, ovlašćenog projektanta Antuna Plenkovića. Za stolariju izabrani su Gealan tanki profili GEALAN S 9000 LUMAXX, koji se odlikuju visokim stepenom toplotne i zvučne izolacije i poseduju, zahvaljujući uskim profilima, čak 25% više stakla, što je, videli smo, izuzetno bitno kada su pasivne kuće u pitanju i to u pogledu zagrevanja kuće, ali i komfora boravka u njoj.

U razgovoru na ovu temu, sa našom poznatom arhitekticom, gospođom Radmilom Marković Vavrin, ušli smo u samu priču iz ugla stručnjaka i saznali dodatne korisne informacije.

Kakvo je Vaše iskustvo kada je projektovanje pasivnih kuća u pitanju?

Iako je projektovanje energetski efikasnih i održivih objekata nešto što praktikujem, do sada nisam radila na projektu pasivne kuće a da je zvanično sertifikavan kao takav (sa potrošnjom energije ispod 15 kWh/m2). Kroz dizajn objekata na kojima radim vodim računa o orjentaciji, provetrenosti, poziciji na parceli, zaseni koje pravi okruženje, tj. o svim merama koji su uslov za projektovanje pasivnih kuća. Ono što kod nas nije česta praksa a neophodno je za formiranje pasivne kuće jeste ugradnja super-izolacije odnosno postavljanje 25-30 cm termoizolacionog materijala na fasadu objekta. Po trenutnoj zakonskoj regulativi u Srbiji, postavljanje solarnih panela ili ugradnja toplotnih pumpi ne utiču na konačan energetski razred objekta jer se on određuje samo na osnovu potrebne energije za grejanje objekta, a ona zavisi od veličine objekta, površina termičkog omotača i ugrađenih materijala.

Devojka kreči zidove u pasivnoj kući
Devojka kreči zidove u pasivnoj kući

Da li mi možete navesti neki primer pasivne kuće na kojoj ste radili?

Uskoro bi trebalo da počne izgradnja jedne kuće koja ima potencijal da bude pasivna, ukoliko investitor prihvati preporuke i odluči se za nešto veću početnu investiciju 🙂 U pitanju je kuća za povremeni boravak smeštena na Alibegovcu. Specifičnost dizajna ove kuće je što je delimično ukopana, ima zeleni krov, kompaktnu formu uklopljenu u teren, sa off-grid izvorima energije. Ovim projektom sam htela da pokažem da se sveobuhvatnim pristupom projektnom zadatku već na nivou idejnog rešenja može napraviti ekonomičan i održiv objekat bez kompromisa na arhitektonskom izrazu.

Po Vašem mišljenju koji prozorski sistemi su se pokazali kao veoma značajni u radu pasivnih kuća i koliki je značaj načina ugradnje istih?

Za zadovoljavanje kriterijuma energetske efikasnosti prozori moraju imati U-vrednost manju manji od 1,5W/m²K, a za pasivne kuće manju ili jednaku 0,8 W/m2K. je to sigurno ispod 1W/m²K.

To se postiže višekomornim PVC-U profilima i ALU profilima sa termoprekidima, a sam staklopaketom koji se sastoji od tri stakla, koji je prethodno objašnejn. je sigurno sa trostrukim staklom. Međutim, Kvalitet samih prozora ostaje neefikasan bez efekta ukoliko ugradnja nije dobra. Zbog toga bi se RAL ugradnju trebala primeniti podrazumevati kod svih objekata radi poboljšanja energetske efikasnosti. poboljšane en. efikasnosti.

Umesto zaključka

Na osnovu svega iznetog lepo je i lako zaključiti da pasivne kuće postaju realnost. Istina za tu realnost je nekada potrebno vreme, ali je važno da ta buduća realnost radi u korist naše svetlije budućnosti. Ono što ohrabruje jeste činjenica da se uviđa značaj ovakvih objekata i da je ulaganje u termoizolaciju, kvalitetnu i energetski efikasnu stolariju da bismo doskočili klimatskim prilikama nužda sa i bez pasivnih kuća.

Pa ako želimo da stvaramo bolju budućnost, vratimo prirodi šta joj pripada, obnovimo energetske izvore i smirimo klimu, onda je važno da biramo energetski efikasnu stolariju, koja je pored estetike i te kako važan energetski segment bolje budućnosti.

Vreme je da iz akcije favorizujemo pasivu kao što je pasivna kuća.

Autor teksta: Snežana Trtica Graovac