Istraživači su na jedan korak bliže pametnim prozorima na nivou energetske efikasnosti i inženjerskih materijala, koji omogućavaju da prozori upijaju svetlost bez prenosa toplote, i obrnuto. Blokiranjem svetlosti, omogućava se istovremeno, prenos toplote.
Upotrebom novih materijala, troškovi grejanja i hlađenja zgrada se mogu značajno smanjiti.
Elektrohromni prozori
Prozori koji apsorbuju ili reflektuju svetlo i toplotu pomoću prekidača, predstavljaju rešenje na putu od pasivnih prozora do kompletno automatizovanog sistema u zgradama. Kompanija Soladigm je pronašla rešenje za proizvodnju „„elektrohromnih“ ali jeftinih prozora, koji su dostupni za stambene i poslovne objekte.
Koriste se tanki filmove koji stvaraju specijalni sloj izmedu dva prozorska stakla koji kontroliše prolaz svetla i toplote. Korisnik prostora može upravljati sa propusnošću ovog sloja. Sloj se sastoji od dva transparentna oksidna filma koji sadrže sloj za apsorpciju jona, elektrolit, i elektrohromski sloj. Ovaj sistem od četiri komponente nalazi se izmedu dva prozorska stakla.
Hladan materijal je veliki korak ka komercijalizovanom proizvodu, jer omogućava kontrolu nad 80 odsto vidljive sunčeve svetlosti, i prebacivanje između režima traje samo nekoliko minuta.
Nanostrukturna arhitektura
Da bi se postigle visoke performanse, razvijena je nova nanostrukturna arhitektura za elektrohromske materijale koja blokira infracrvenu svetlost, omogućavajući vidljivu svetlost da izađe na videlo. Ovim se postiže značajno smanjenje troškova energije prilikom hlađenja zgrade i domova tokom leta.
Nova arhitektura nanokompozita može se posmatrati kao uspostavljanje idejnog rešenja za electrohromne materijale. Ovi materijali su idealni za primenu pametnog elektromnog prozora zgrade.
Novi materijal može snažno i selektivno da modulira vidljivu svetlost primenom malih napona. Smanjenje napona apsorbuje jone iz elektrohromskog sloja, prozor postaje transparentniji i propušta više svetla.