
ArchyEnergy 2025, stručna konferencija i sajam, okupio je vodeće profesionalce iz oblasti arhitekture, građevinske industrije, energetske efikasnosti, i održivih tehnologija. Dvodnevni događaj pružio je platformu za razmenu znanja, iskustava i inovacija, uz naglasak na nove tehnologije, materijale i standarde koji oblikuju budućnost građevinskih projekata.
Konferencija je otvorena u ranim jutarnjim časovima 10. aprila u Master centru u Novom Sadu, kada se prisutnima obratila Jelena Bunčić, koorganizator događaja, i poželela dobrodošlicu. Zatim je reč preuzeo Predrag Rađen, urednik i osnivač časopisa „grenef.“, „Prozori+Vrata“ i „Podovi“, organizator ArchyEnergy 2025, koji je održao kratak govor i poželeo dobrodošlicu prisutnima i zahvalio se na podršci i dolasku. A zatim su reč dobili i Milka Gnjato, M.Arch, Partner, COO, Zabriskie i Branislav Lj. Jovanović, generalni menadžer kompanije Axioma plus, koja je glavni distributer i zastupnik Profilink proizvoda u Srbiji koja je generalni sponzor ovogodišnje ArchyEnergy manifestacije.
Kroz niz panela, radionica i prezentacija, stručnjaci su diskutovali o izazovima i prilikama u modernom građevinarstvu, kao i o tome kako integracija pametnih tehnologija, održivih materijala, i inovacija može doprineti energetskoj efikasnosti i održivosti. ArchyEnergy 2025 bila je prilika za povezivanje profesionalaca, razmatranje novih industrijskih trendova, i iznošenje strategija koje će oblikovati naredne decenije u arhitekturi i građevinarstvu.
Pregled ključnih panela ArchyEnergy 2025
I panel – Balans između profita, finansiranja i arhitekture: Kako do održivog i isplativog projekta?
Konferencija je otvorena uvodnim govorom predstavnika ELVIAL-a, gospodina Ioannisa Bougiouklisa, menadžera za razvoj poslovanja. Panel je moderirao Igor Mikitišin, arhitekta u birou 4mind Architecture. Diskusija se fokusirala na balansiranje vizije arhitekata, finansijskih ciljeva investitora i zahteva banaka, sa naglaskom na konkretne primere i iskustva sa terena. Panelisti su bili Bojan Baturan (Rapid Invest), Arsenije Pejić (Erker Inženjering), Aleksandra Čupić (Erste Banka), Bojan Zabukovec (ZAP d.o.o.), i g. Bougiouklis (ELVIAL).
II panel – Građevinski otvori i energetska efikasnost
Moderirao je Predrag Rađen, urednik časopisa „Prozori+Vrata“. Panelisti su se fokusirali na ulogu PVC i kompozitnih sistema u energetskoj efikasnosti objekta. U diskusiji su učestvovali Branislav Lj. Jovanović (Axioma Plus), Christian Salmhofer (aluplast), Vladimir Tasevski (VEKA AG), Marko Andrejević (Gealan RS d.o.o.), i Bratislav Obradović (Mirex d.o.o.).
III panel – Smart gradnja: Integracija pametnih tehnologija i održivih materijala
Pod pokroviteljstvom ABB Srbija, panel je moderirala Jelena Mitov, arhitekta i osnivač Modelart arhitekata. Panelisti su diskutovali o integraciji pametnih tehnologija i održivih materijala u savremeno građevinarstvo, sa posebnim naglaskom na energetsku efikasnost i ekološku održivost. U diskusiji su učestvovali Milka Gnjato (Zabriskie d.o.o.), Laura Carettoni (Mapei SpA), Ratka Antonijević (Baumit d.o.o.), Dejan Dešić (ABB Srbija), i Predrag Janković (Zorka Keramika d.o.o.).
IV panel – Rekonstrukcija ili rušenje: Otpad kao resurs u održivoj gradnji
Moderirao je Marko Korošec, arhitekta i suosnivač Remorker Architects. Panelisti su diskutovali o dilemama između rekonstrukcije postojećih objekata i njihovog rušenja, sa fokusom na reciklažu građevinskog otpada. Učestvovali su Andreja Buđevac (Arhitektura Buđevac), Dragana Konstantinović (FTN Univerzitet u Novom Sadu), Vladislav Lalicki (AVL d.o.o.), i Marko Muhadinović (Lafarge Srbija).
V panel – Aluminijum i staklo u svetlu moderne arhitekture
Panel je bio pod pokroviteljstvom Şişecam Group, a u diskusiji su učestvovali Marko Lazović (Şişecam Group), Miloš Zrnić (Metals-Weld Fabrication Solutions), Ivana Petronijević (Alumil), Marija Šipetić-Bjegović (Alu Koenig Stahl GmbH), i Hrvoje Komac (ift Rosenheim).
Moderirao je Igor Mikitišin, a panel je istraživao energetski efikasne fasadne sisteme koji koriste aluminijum i staklo, uz posebnu pažnju na ekološke i energetske standarde.
Radionica partnera – Primena LED tehnologija i prezentacija u arhitekturi
Stevan Šišković (Polet LED d.o.o.) vodio je radionicu koja je istraživala primenu LED tehnologija u arhitekturi, naglašavajući integraciju digitalnih inovacija i pametnih rešenja za poboljšanje energetske efikasnosti i estetskih kvaliteta.
VI panel – Kako veliki projekti menjaju vizuru grada?
Panel je bio pod pokroviteljstvom Delta Real Estate, a predstavio ga je Goran Filipović (Delta Real Estate). Moderirao je dr Slobodan Jović, arhitekta iz Studio 50 50. Diskutovalo se o velikim investicijama i njihovom uticaju na izgled gradova, uz naglasak na održivost i zelenu gradnju.
Panelisti su bili Predrag Milutinović (MAPA Architects), Zorka Sandić (AXIS građevinski biro d.o.o.), dr Vojislav Nikolić (Teking arhitektura), i Brankica Nedeljković (ACO građevinski elementi d.o.o.).
VII panel – Budućnost arhitektonske struke u Srbiji
Moderator Miljan Salata (NUR studio) predvodio je diskusiju o budućnosti arhitektonske profesije u Srbiji. Panelisti su se fokusirali na zakone, etički kodeks i organizaciju struke, uz naglasak na osnivanje Komore arhitekata Srbije. U diskusiji su učestvovali Lazar Kuzmanov (Kuzmanov and Partners), Goran B. Vojvodić (Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu), Danilo Dangubić (glavni arhitekta EXPO 2027), prof. Ivan Rašković (Udruženje arhitekata Srbije), i Boško Ristić (Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad).
ArchyEnergy 2025 obuhvatila je ključne teme u modernom građevinarstvu, kao što su energetska efikasnost, pametne tehnologije, održivost, i budućnost arhitektonske struke. Paneli su okupili stručnjake iz različitih oblasti koji su delili svoja iskustva i vizije, a posetioci su imali priliku da uče od lidera industrije i unaprede svoje profesionalne kapacitete. Zlatni intervju i prezentacije dodatno su obogatili program, pružajući dublji uvid u inovacije koje oblikuju industriju. Pored kvalitetnog i sadržajnog stručnog programa, posetioci su imali priliku i da se druže i uživaju kako u Izložbenom prostoru, tako i na ručku i Koktel zabavi. Organizatori su iskoristili priliku da najave ArchyEnergy 2026.
Kako je to izgledala stručna konferencija i sajam ArchyEnergy 2025, kao i detaljnije izveštaje o svakom panelu možete čitati na portalu grenef.com.