Novi prozori za kolibu na Santneru sa Swisspacer Air

Finstral je isporučio visoko izolovane prozorske elemente za novu izgradnju kolibe na Santneru u Južnom Tirolu na visini od 2.734 metara. Swisspacer Air je obezbedio optimalnu bezbednost stakala tokom transporta helikopterom.

Koliba na Santneru nalazi se na jedinstvenoj lokaciji u Dolomitima između vrha Rosengarten i zida König Laurin. Koliba koja je redizajnirana između proleća 2021. i sredine 2023. godine, projektovana je od strane arhitekata Senoner & Tammerle kao kuća sa jednim krovom i spoljnim slojem od pocinkovanog čeličnog lima koji odražava ambijentalnu svetlost i skoro se stapa sa impozantnim planinskim pejzažem. Krovni prozori na obe strane krova obezbeđuju prirodnu svetlost u unutrašnjosti. Restoran u prizemlju nudi izvanredan pogled na visoki alpski pejzaž kroz velike panoramske prozore i terasu koja je urezana u omotač zgrade. Unutrašnjost je gotovo u potpunosti od drveta – jednostavna i moderna sa čistim linijama. Ova arhitektura futurističkog izgleda izazvala je mnogo rasprava u Južnom Tirolu, kako izveštavaju vlasnici kolibe Romina i Michel Perathoner, koji sada imaju 36 mesta za spavanje umesto prethodnih 17.

Utočište u novom sjaju na nadmorskoj visini od 2.734 metara / foto: © Finstral
foto: © Finstral

Organizacija gradilišta bila je poseban izazov, budući da je sav materijal morao da se transportuje helikopterom na visinu od 2.734 metara i postavi na izloženoj lokaciji. Razlika u visini bila je poseban problem kada je reč o transportu trostruko zastakljenih prozora i panoramskih staklenih jedinica. Međutim, proizvođač prozora iz Južnog Tirola, Finstral, dobro poznaje teške projekte.

Tokom transporta staklenih elemenata, Svisspacer Air sa svojim kontinuiranim izjednačavanje pritiska za veću sigurnost od lomljenja stakla
foto: © Finstral

„Ovde naša uzbudljiva priča počinje: naši prozori su naučili da lete,“ kaže prodavac Finstrala Thomas Röggla, koji je upravljao isporukom i ugradnjom prozora. Svaki korak morao je biti pažljivo planiran i pripremljen.

„Sve je počelo u našoj fabrici stakla u Scurelleu kod Trenta. Ona se nalazi na 375 metara nadmorske visine, a koliba na 2.734 metara. Što je veća nadmorska visina, to je manji vazdušni pritisak. Da bismo sprečili da staklo popusti i jednostavno pukne ili eksplodira zbog ove ogromne razlike u nadmorskoj visini i vazdušnom pritisku, tokom proizvodnje smo ugradili Swisspacer Air u toplim ivicama između stakala kako bismo izjednačili pritisak,“ objašnjava Röggla.

Finstral je isporučio gotove elemente tačno u minut na mesto preuzimanja, odakle su prebačeni helikopterom.

„Nismo smeli da pravimo greške, posebno sa velikim, veoma teškim prozorima; odgovarajuće težine tereta nisu smele biti prevelike ni pod kojim okolnostima. Pored toga, helikopter je morao da se uspinje relativno polako kako bi se izjednačio vazdušni pritisak u prozorima i kako elementi ne bi eksplodirali. Sve je bilo usklađeno do poslednjeg detalja,“ objašnjava Kristin Oberrauch, šef direktne prodaje Finstrala za Južni Tirol do Verone.

Trostruko zastakljeni prozorski zidovi kompanije Finstral omogućavaju puno svetla u unutrašnjost
foto: © Finstral

Okviri i elementi su smešteni u skladištu blizu gradilišta, zatim su transportovani do kolibe uz pomoć dizalice i vakuumskog uređaja,a zatim montirani. Montažni radovi direktno na strmom nagibu izvršeni su od strane Finstral majstora, koji su morali imati dobar osećaj za visinu, biti fizički spremni i imati odgovarajuću opremu. Tokom ukupno 10 dana, profili i prozorski elementi su instalirani sa maksimalnom koncentracijom i efikasnošću.

Unutrašnji dizajn u drvetu je jasan i jednostavan - panoramski prozorski zidovi pružaju jedinstven pogled na planine Južnog Tirola
foto: © Finstral

Kako domaćini, tako i posetioci kolibe na Santneru sada uživaju u jedinstvenoj arhitekturi, kao i u staklenim i prozorskim rešenjima koja se ističu visokim estetskim i funkcionalnim nivoom. Prednja vrata i okviri prozora i prozorskih zidova su obloženi aluminijumom s obe strane. Oni se stilski uklapaju u spoljašnji izgled fasade i daju prostorijama moderan i elegantan karakter. Staklo je takođe moralo da obezbedi stabilnost, posebno u donjem delu: trostruko zastakljenje korišćeno je sa laminiranim sigurnosnim staklom s spoljne strane kako bi se sprečilo lomljenje stakla ako sneg pritisne na površinu sa spoljne strane.

Svisspacer Ultimate distancer je takođe ugrađena u mansardne prozore kako bi se smanjio gubitak toplote na ivici stakla
foto: © Finstral

Veliki prozori u prizemlju i svetle boje pružaju obilje svetlosti i prijateljsku atmosferu. Svi prozori i stakleni elementi opremljeni su Swisspacer Ultimate distancerom. Ovo osigurava da ivica stakla ostane optimalno zaštićena od gubitka toplote čak i u surovom klimatskom okruženju Dolomita štedeći energiju i podržavajući prijatnu unutrašnju klimu. Zahvaljujući kontinuiranom izjednačavanju pritiska, Swisspacer Air kao mala komponenta u ivici stakla smanjuje rizik od loma stakla tokom transporta. Direktno na licu mesta, takođe minimizira klimatska opterećenja koja deluju na prozore i prozorske zidove na visini od 2.734 metara, čime se obezbeđuje veća zaštita stakla.

„Projekat je bio veoma složen i uključivao je mnogo napetosti, ali smo sve savladali i zadovoljni smo što je sve prošlo tako glatko,“ sumira Kristin Oberrauch. „I uživamo u predivnom pogledu kroz lepe, visokokvalitetne prozore,“ kažu Michel i Romina Perathoner sa velikim zadovoljstvom.

Novi logo Swisspacer

SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG
Contact: Katrin Lückhoff
Sonnenwiesenstraße 15
CH-8280 Kreuzlingen
katrin.lueckhoff@saint-gobain.com
www.swisspacer.com