Zamislite da se vraćate kući sa putovanja i ne možete da pronađete svoju kuću. Moguće je. Ako živite u jednom od kvartova koje je francuski umetnik Patrick Commecy preuredio. Zajedno sa svojim timom Patrick Commecy stvara hiperrealistične gradske fasade koje praznim i dosadnim zgradama unose život. Na prvi pogled, ove fasade će vas totalno zbuniti. Zaista kao da je sve živo tamo. Neverovatno je kako malo boje i mašte unese život među gradske blokove. Odlična inicijativa koja je poduzeta jeste da murali budu upotrebljeni kao umetničko delo jednog grada. Sve je razdragano, živo i šareno, a uz to i zaista sjajno izgleda. Umetnik i njegov tim su uradili odličan posao! Možemo reći da je ovo zaista primenjena umetnost.
Ovakva vrsta umetnosti, iako ne tako masovna, nalazi se u pojedinim gradovima, gde su umetnici iskoristili stare, dotrajale fasade, da bi od njih napravili umetničko delo koje će svima zapasti za oko. Jedan takav grad u Srbiji je Kragujevac. Prvi takav mural, naslikala je polaznica na FULUM-U u Kragujevcu, na Odseku za primenjenu i likovnu umetnost.
Ona se zove Marina Jovandrić i njen mural se nalazi na zidu kod glavnog ulaza Osnovne škole “Svetozar Marković“. Mural prekriva površinu od 64 kvadrata, urađen je akrilnim fasadnim bojama, a naziv mu je “Dalijevi snovi“. Rad je inspirisan decom i prikazuje krugove u glavi, koji poput mehanizma točkića, stalno pokreću njihovu maštu i razmišljanja.
Grad Kragujevac, u saradnji sa Filološko-umetničkim fakultetom, pružio je šansu kreativnom stvaralaštvu mladih umetnika, kroz nov vid javne umetnosti.
Ideja je bila da se studentima FILUM – a pruži prilika da pokažu ono što su naučili i da kroz vid javne umetnosti unaprede ambijentalni prostor u gradu.
„Murali kao kreativno stvaralaštvo“, naziv je ovog atraktivnog projekta, a planirano je i oslikavanje zida Gradske dvorane Šumadija deo orijentisan prema ulici Save Kovačevića, takođe u gradu Kragujevcu.
Piše: Mirjana Makarin Plavšić