Unapređena urbana panorama grada
PODACI O OBJEKTU
- Naziv objekta: Delta Planet Niš
- Mesto: Niš
- Investitor: Delta Nilion d.o.o, Beograd
- Izvođač: Tehnogradnja d.o.o., Kruševac
- Autor projekta: Ivana Letić, d.i.a., Delta Real Estate
- Projektant: D.A. Dizajn Arhitektura d.o.o., Beograd
- Godina projektovanja: 2019.
- Godina izgradnje: 2020/2021.
- Površina: 40.000 m²
- Spratnost: P+1
- Vrednost investicije: 70.000.000,00 EUR
Lokacija šoping-mola Delta Planet Niš je izuzetna na više načina – nalazi se u širem centru grada, u gusto naseljenoj zoni, blizu Nišave i to su fantastični potencijali za bilo koji javni objekat, naročito za šoping-mol koji u takvom okruženju “živi punim plućima“. Takođe, u pitanju je parcela veoma neobičnog oblika sa prilično nepovoljnom linijom izlaska na glavne saobraćajnice što je u kombinaciji sa volumenom šoping-mola smestilo objekat daleko iza regulacione linije.
Izazov i potreba da se objekat istakne iz dubokog drugog plana proizveo je veoma karakterističnu fasadu. Napravljen je prepust od 12 m iznad glavnog ulaza i autentičan dizajn fasade koji je inspirisan elementima srpskog ćilima u sinergiji sa tangramom koji je obeležje logotipa kompanije Delta Holding.
Realizacija projekta se odvijala veoma brzo i u veoma nepovoljnim okolnostima, za vreme pandemije COVID-19, ceo naš tim uložio je neverovatan podvig da se otvaranje objekta omogući bez pomeranja rokova. Iskreno verujem da uspešnost ovog projekta leži u timu Delta Real Estate-a, celokupan dizajn i kompletno upravljanje realizacijom projekta uradili smo „in house“.
ARHITEKTONSKI KONCEPT
U neposrednom okruženju se nalaze objekti drugačije namene: stambene zgrade, oblikovanja karakterističnog za period graditeljske ekspanzije u Jugoslaviji – modularne, repetitivne u natur betonu. Nova namena objekta u startu je bila komplementarnija sa okruženjem u kom se nalazi budući da se, pre šoping-mola, na ovoj lokaciji nalazila garaža za autobuse „Niš-ekspresa“.
Koncept šoping-mola Delta Planet po samom imenu sugeriše na novu vrednost u gradovima u koje dolazi ali i oslikava poštovanje naše kompanije prema gradovima/zemljama u koje dolazimo kroz svoje projekte. U našem timu uvek postavljamo visoke kriterijume: stvaranje objekata koji su na nivou internacionalne arhitektonske prakse, interpretiranje prepoznatljivih elemenata dizajna sredine u kojoj će se objekat nalaziti i na kraju integracija dela sopstvenog identiteta. U Nišu smo postigli sve navedeno: izgradili smo objekat koji je na nivou evropskih šoping-molova po dizajnu i kvalitetu primenjenih materijala i sistema, istovremeno smo kroz elemente fasade i enterijera bili inspirisani jugom, a na samom kraju napravili smo njihovu sinergiju sa simbolima naše kompanije.
Da zaključim, naša namera jeste bila da utičemo, dopunimo i unapredimo urbanu panoramu grada a da pri tom i nadogradimo našu estetiku lokalnim prepoznatljivim elementima dizajna. U znak zahvalnosti građanima Niša, Delta Fondacija je donirala uređenje gradskog priobalja u zoni šoping-mola i dečije igralište.
KONSTRUKCIJA OBJEKTA
Reč je o konstrukciji objekta koja je armirano betonsko ramovskog tipa sa zidovima za ukrućenje. Između prizemlja i sprata nalazi se međuspratna konstrukcija koju čine prethodno napregnute armirano-betonske ploče i grede, ovo nije uobičajeno za objekte ove namene kao ni za ovako veliku kvadraturu u našem regionu, ali je nama omogućilo da ubrzamo radove, i lakše postignemo željenu formu i oblikovanje prostora, zahvaljujući manjim dimenzijama prednapregnutih greda i ploča od klasičnih.
U zoni glavnog ulaza međuspratna konstrukcija je, praktično, okačena o krovnu konstrukciju, koju čine glavni nosač („kičma”) i sekundarni nosači („rebra”) što je predstavljalo veliki izazov za izvođenje, i bilo je potpuna novina za naše izvođače s obzirom da je prepust tih dimenzija retkost u regionu.
FASADA
Fasadu čini kombinacija ventilisane i strukturalne fasade, deo ventilisane fasade su Laminam keramičke ploče. Stakleni deo fasade interesantan je zbog digitalnog printa na staklu kojim su postignuti dodatni vizuelni efekti i prelazi u nameri da se fasada pod sunčevom svetlošću, zahvaljujući kombinaciji mat i sjajnih ploča, različito prelama a pod nekim uglovima praktično nestane i stopi se sa okruženjem.
INTELIGENTNE TEHNOLOGIJE
Implementiran je BMS sistem, koji predstavlja upravljačke mreže zasnovane na inteligentnim mikroprocesorima instaliranim za nadgledanje i kontrolu tehničkih sistema i usluga objekta. Preciznije, povezane su funkcionalnosti pojedinih delova građevinske opreme tako da deluju kao jedan kompletan integrisani sistem.
BMS sistem je direktno integrisan u sve ostale sisteme kao što su sigurnost, kontrola pristupa, CCTV, protivpožarni sistem.
Ugrađeni su VRF sistemi koje nude integrisano rešenje koje kombinuje napredne tehnologije za savremene objekte, pružajući maksimalnu energetsku efikasnost uz smanjenje radnih troškova.
U cilju povećanja udobnosti prostora i zaštite životne sredine implementirali smo unapređen sistem toplotnih pumpi. Toplotne pumpe vazduh-voda imaju izuzetno nizak nivo buke, značajno poboljšanu energetsku efikasnost i nude širok spektar naprednih funkcija.
SADRŽAJI U CILJU INTERAKCIJE
Sadržaji u objektu predstavljaju okosnicu i njegovu suštinu a kako bismo postali glavni fokus posetilaca svaki detalj pažljivo je odabran.
Delta Planet ne predstavlja samo najsavremeniju verziju šoping-mola, već najbolju verziju novih društvenih centara u kojima se odvija veliki deo života, to je upravo razlog zbog koga je akcenat stavljen na različitost sadržaja.
Osim široke ponude različitih kuhinja, naši posetioci mogu pogledati najnovija ostvarenje domaće i strane filmske industrije/produkcije, opremiti svoje domove, obaviti i dnevne i specifične nabavke.
Postoji i dečija zona za zabavu sa različitim postavkama čime se podstiče motorika, interakcija i kreativnost najmlađih.
ENTERIJER U SLUŽBI VISOKE FUNKCIONALNOSTI
U najširem smislu enterijer je izuzetno savremen, dinamičan sa osnovnom idejom da interpretira kretanje, perpetuum mobile, otud neprekidne fluidne linije koje nemaju početak i kraj a koje podstiču posetioca da istražuje prostor i da što više otkriva. Kroz javni prostor pojavljuju se tzv. Instaworthy mesta/zone, idealna za fotografisanje, što negde najdirektnije izlazi u susret onome što vrednuju mlađi posetioci. Foodcourt i zone za pauzu su projektovane imajući u vidu sve različitosti današnjeg posetioca, to više nisu puki naređani stolovi i stolice, već slojeviti raznovrsni prostori koji nude mogućnosti onima koji bi da upale laptop, napune telefon, ili pak samo popiju kafu i opuste se. Mimo arhitekture, tu je i naš marketing sektor koji aktivnostima na društvenim mrežama, organizacijom najraznovrsnijih događaja i akcija u samom objektu dodatno povećava atraktivnost ovog objekta.