Kako odabrati prave roletne za prozore?

Izbor i raznovrsnost su osnovna očekivanja 21. veka. Shodno tome, kada su u pitanju prozorske obrade, izbori su se proširili. Imati ovakvu vrstu selekcije treba da bude blagoslov, a ne zbunjujuće, pa smo razvrstali i definisali neke od opcija kako bi vam proces bio lakši.

„Roletne“ se generalno odnose na tvrde obrade napravljene od lamela ili letvica koje se podešavaju pomoću ručnog vučnog kabla, štapa ili daljinskog upravljača.

Roletne su podesive, lamele mogu da ostanu čvrsto zatvorene za privatnost i kontrolu svetlosti, ili da se otvore kako bi pustile tačno onoliko svetlosti koliko želite. Kada se podignu i slože na vrhu prozora, ostavljaju neometan pogled.

Roletna na prozoru / foto: freepik.com
Roletna na prozoru / foto: freepik.com

Širina lamele biće vaš prvi izbor. Roletne obično dolaze u tri standardne veličine: 1,27 cm, 2,54 cm i 5,08 cm. Lamele širine 1,27 cm su najpopularnije, jer daju domovima savremeni izgled. Verzija od 2,54 cm je kompromis između najužih i najširih roletni; proizvode se lakše od onih od 1,27 cm, pa su zbog toga nešto jeftinije. Lamele mogu biti postavljene horizontalno ili vertikalno…

Vertikalne roletne su dizajnirane za široke prozore i klizna vrata, jer se slažu sa strane, a ne na vrhu prozora. Ali imajte na umu da aluminijumska vertikalna roletna daje prilično komercijalni utisak. Vrlo je pogodna za modernija okruženja, ali ne baš za klasičnu vikendicu.

Međutim, vertikalne roletne su sada dostupne u širokom spektru materijala, uključujući prozirne tkanine koje umanjuju savremeni izgled.

Spuštena roletna na prozoru ( foto: pexels.com
Spuštena roletna na prozoru ( foto: pexels.com

Jedno od prvih pitanja koje klijenti postavljali nakon što zaberu stil svojih roletni bilo je: „Da li da boja roletna bude usklađena sa mojom sobom?“ Odgovor je prilično jednostava, ako planirate da nikada ne menjate paletu boja u vašoj sobi i ako vam ne smeta da roletna bude vizuelno istaknutija od samog prozora, slobodno izaberite boju.

Ali ako ipak želite dugoročne, klasične roletne koje se neće postariti niti zasmetati potencijalnom kupcu, izaberite neutralnu boju koja je najbliža boji okvira prozora. Nikada ne možete pogrešiti sa tim pristupom. Vaša roletna ne bi trebalo da bude odlučujući faktor u paleti boja vaše sobe.

Još jedan izbor koji ćete morati doneti je kako će se vaša roletna podizati i spuštati. Da li će biti od vrha prema dole? Od dna prema gore? Ili kombinacija oba? Privatnost i svetlost biće odlučujući faktori u ovoj odluci.

Drvene roletne — čak i one od veštačkog drveta — još su jedna popularna opcija. Drvo donosi mekši, organski osećaj prozorima nego aluminijumska roletna. Ako se odlučite za ovu opciju, znajte da veštačko drvo ima nekoliko prednosti u odnosu na pravo drvo: može biti znatno jeftinije i nije podložno problemima sa vlagom, što ga čini odličnim izborom za kupatila, kuhinje i vlažnu klimu. Ako ćete koristiti farbanu drvenu roletnu, možete se odlučiti za veštačko drvo. Niko neće primetiti razliku.

Drvene roletne / foto: freepik.com
Drvene roletne / foto: freepik.com

Često će vam ponuditi ukrasnu traku od tkanine za vaše drvene roletne. Traka je zamišljena da spreči svetlost da ne „prošeta“ kroz rupe. Ali obavezno razmislite o vertikalnom prugastom efektu koji traka često stvara. Ako vam se to sviđa, super. Ako ne, izaberite traku koja je što manje invazivna.

Zatim dolaze roletne od pletenog drveta. Strogo govoreći, pletena drva su senčila, a ne roletne. Koja je razlika? Dok su roletne tvrde i prugaste, senčila su mekana i obično napravljena od materijala na kontinuiranom rolni, bez mogućnosti podešavanja svetlosti.

Pletena drva dolaze u više stilova, uključujući trsku, trsku, jutu i bambus. Bambus je relativno održiv proizvod, što ga čini jednim od omiljenih izbora.

Pletena drva donose prepoznatljivu organsku teksturu u prostoriju. Njihov grubi, sirovi osećaj čini ih opuštenim i prijatnim za oko. Oni poboljšavaju i zagrevaju gotovo svaki dekor, od modernog do seoskog.

Pletena drva obično filtriraju svetlost, jer nisu potpuno neprozirna. Podstave mogu biti dodate na poleđinu za kontrolu svetlosti, ali imajte na umu da ćete, ako se odlučite za to, videti podstavu sa spoljne strane svog doma, a ne drvo.

Drvene pletene roletne / foto: pexels.com
Drvene pletene roletne / foto: pexels.com

Evo upozorenja: Roletne su kao i većina drugih proizvoda. Dobijate ono za šta ste platili.

Takođe, razmislite o težini svake lamele. Da li će se udubiti i saviti ako samo pogledate u njih, da li su slabe i lako lomljive?

Osnovna stvar je: Nemojte biti škrti na malim stvarima, a potom žrtvovati kvalitet pri kupovini roletni. Kupite roletne i senčila po meri od lokalnog profesionalca za prozorske obrade.

Izvor teksta: Houzz