Element na objektu koji je najviše uočljiv i stvara prvi vizuelni utisak na posmatrača je svakako fasada.
Iako je estetska kategorija dominantna ona nije jedina važna, naime, uloga fasade na objektu nadilazi estetiku. One su zaštitni omotač nekog objekta koji brani unutrašnjost od spoljašnjih uticaja.
Zanimljivo je i to da na osnovu fasade možete da odredite u kom periodu je neki objekat podignut.
Naime, svaki period je nosio određene osobine i stil fasada i ako samo malo obratite pažnju na te detalje lako ćete odrediti kada je neki objekat podignut. Stoga svaka fasada nosi svojevrsnu priču o vremenu u kojem je nastala ali i odražava viziju onih koji su je stvarali.
Detalji o kojima govorimo su se menjali kroz istoriju, ali na primer renesansni period je doneo fasade koje su bogato ukrašene skulpturama i raznim ukrasnim detaljima. Barokni period je bio prilično dramatičan, samim tim i fasade iz ovog perioda su dramatične i grandiozne.
Modernizam je odbacio sve prethodne postulate i težio ka jednostavnosti uz čiste linije i praktičnost.
Danas se kombinuje estetika i tehnologija i stvaraju se fasade koje zadovoljavaju i vizuelne i energetske potrebe.
Naravno, kroz istoriju se osim estetske kategorije menjala i struktura fasada. Menjali su se materijali i recepture i težilo se ka što kvalitetnijoj zaštiti objekta uz što bolju energetsku efikasnost. Kao materijali za fasade koriste se i staklo, aluminijum, beton, drvo, pa čak inovativni kompozitni materijali koji pružaju mnoge mogućnosti za kreiranje funkcionalnih i lepih rešenja. Danas su „pametne fasade“ postale simbol moderne gradnje, jer u sebe integrišu tehnologije koje prilagođavaju temperaturu, ventilaciju i osvetljenje uslovima okoline i potrebama korisnika.
Ukoliko ste ove godine planirali da radite fasadu na vašem objektu proleće i rana jesen su idealni periodi za to. Naime, umerene temperature od 10°C do 25°C omogućavaju da se materijali pravilno osuše. Ekstremna vrućina ili hladnoća mogu negativno uticati na kvalitet fasade.
Kao što smo već pomenuli postoje različite vrste fasada, a odabir istih se razlikuje od korisnika do korisnika. Prilikom izbora treba da obratite pažnju na funkcionalne i estetske zahteve fasade. U nastavku teksta ćemo navesti neke opcije fasada i njihove glavne karakteristike:
- Ventilisana fasada omogućava dobru izolaciju zahvaljujući sloju za ventilaciju koji se nalazi između zida i završnog materijala, na ovaj način se sprečava i kondenzacija koja ume da bude veliki problem.
- Kontaktne fasade (ETICS) imaju sistem u kojem se izolacija lepi direktno na zid, a zatim prekriva zaštitnim slojem.
- Staklene fasade su najčešće u poslovnim zgradama, one obezbeđuju prirodno osvetljenje uz moderan izgled, važno je napomenuti i to da zahtevaju naprednu termoizolaciju.
- Drvene fasade su najpopularnije na vikendicama jer pružaju prirodan izgled, ali one zahtevaju redovno održavanje.
- Metalne fasade su poznate po izdržljivosti i modernom izgledu, a izrađuju se od aluminijuma ili čelika.
- Zelene fasade su sve popularnije jer pružaju odličnu izolaciju a uz to i pozitivno utiču na ekološku održivost.
- Betonske fasade su idealne ukoliko želite postići industrijski i savremeni dizajn, one su minimalističke i robusne.
Nakon što ste se opredelili za fasadu koju ćete staviti na svoj objekat, neophodno je preduzeti određene mere pre njenog postavljanja kako biste obezbedili idealne uslove za njenu estetsku i energetsku efikasnost.
Na prvom mestu je to priprema podloge. Naime, zid mora biti čist, suv i ravan kako bi fasada mogla lepo da nalegne i kako bi bila što dugotrajna i kvalitetnija. Bitno je da odaberete i odgovarajuće materijale koji su prilagođeni klimatskim uslovima. Takođe treba da osigurate vodonepropusnost kako vlaga ne bi prodirala u zidove. Važno je i da imate odgovarajuću zaštitu tokom radova poput cerade koja će površinu štititi od kiše, prašine i direktnog sunca.
Sigurno ste primetili i da su fasade u novije vreme postale platna za umetnike. U urbanim sredinama umetnici na njih apliciraju različite murale i na taj način doprinose dinamičnosti grada i čine ga vizuelno privlačnijim.
Imajući u vidu sve pomenuto u tekstu lako je izvesti zaključak da su fasade spoj umetnosti, nauke i praktičnosti i da daju zgradama identitet. Svaka fasada ima svoju priču i daje svoj pečat u arhitekturi sredine.