Projekat – SK12, Danilo Dangubić Architects
Priča o objektu SK12 i njegovoj fasadi počinje zapravo duboko unutar prostora stanova koje smo projektovali. Naime to je bio naš prvi rezidencijalni objekat pozicioniran manjim delom fasade ka uličnom frontu, a značajno većim ka unutrašnjosti bloka. Kao i uvek, počeli smo sa pitanjem, šta je ovovremeni stan?
Preispitujući svaki prostorni i funkcionalni aspekt savremenog stana, kroz vreme i očekivani komfor. Istražujući i kvantifikujući odnose između osunčanosti i osvetljenosti prostora, između provetrenosti i energetske efikasnosti, između privatnosti i potrebe za kontinualnim i otvorenim prostorom. Život u urbanim sredinama zahteva sve veći nivo privatnosti koju u najčešćim slučajevima ostvaruje na uštrb kvaliteta i komfora prostora. Prostori za život postaju mračni, loše ventilisani i zavisni od velike količine energije za osvetljenje i klimatizaciju. Upravo ovi realni zahtevi savremenog života su oblikovali dizajn prostora ovog objekta tako i njegove spoljašnosti.
Stvorili smo unutrašnje prostore koji su prošireni ka spolja brišući jasnu granicu između onoga što je do sada poimano kao terasa i zatvorenog prostora unutar stana. Fasada je postala višeslojna definišući prostor za sebe. Igra svetla i senke, providnosti i prozračnosti, refleksije i odsjaja, se proteže od spolja pa duboko u prostor u unutrašnjosti brišući granicu između eksterijera i enterijera. Boraveći u unutrašnjim prostorima uvek ste svesni njegove spoljašnjosti.
Ujedno takva fasada je stvorila mikro-klimat kojim obavija ceo objekat. Ona usmerava strujanje vazduha uzgonski ka gore i od unutrašnjosti ka spolja proveravajući se konstantno. Ja volim da ovaj sistem opne objekta zovem low-rech održivost jer se oslanja na principe fizike koji egzistiraju u prirodi oko nas i koji su u vremenu pre industrijske revolucije korišćeni u graditeljstvu.
Za ovaj Low-tech sustainability nam je bio potreban hi-tech dizajn i proizvodnja. Naime ceo sistem je dizajniran u našem birou i testiran korišćenjem parametarskog modelovanja, 3D štampe, laserske i CNC obrade. Izuzetno sam ponosan na stručne ljude u timu koji su radili na dizajnu i radioničkim detaljima za izradu fasadnih panela i sistema koji ih nose. Za potrebe ovog objekta dizajnirali smo i zajedno sa inženjerima Tehnomarketa i Feala proizveli pet specifičnih alata za ekstruziju namenskih aluminijumskih profila. Za klizne panele korišćena je legura aluminijumskog lima koji se najčešće koristi u brodogradnji zbog karakteristika otpornosti na spoljne uticaje i mehanička svojstva. Obrada lima je rađena u firmi Belim na numeričkim presama, a eloksaža je rađena u Fealu u Širokom Bregu i Alpro, u Vlasenici.
Posebno mi je drago što je sva proizvodnja izvedena u neposrednom okruženju, u Srbiji i Bosni i Hercegovini, potvrđujući moje verovanje da je moguće proizvoditi objekte visoke arhitekture i građevinskih standarda na ovom prostorima. Sva tehnologija nam je dostupna kao i stručni kadar u pomenutim firmama za realizaciju ovakvih objekata.
Kako se radi o rezidencijalnom objektu, budžet je bio veo limitiran i upravo je pritisak budžeta je prevaziđen inventivnim i kreativnim dizajnom kako bi ovakav objekat bio moguć. Celokupna fasada, sa kliznim panelima i sistemskim nosačem koji integriše klizne šine, nosač staklene ograde, kanalom za odvodnju vode i opšivom termoizolacije, je teška manje od 10 kg/m2, što jasno govori o njenoj efikasnosti kako u finansijskom spektru tako i u domenu održivosti i CO2 indeksu.
Kada dizajniramo vodimo se principom modularnosti, tako da ono što dizajniramo nastavlja da živi i drugim formama i oblicima. Adaptivan na neke nove uslove i zahteve. Tako je i ova fasada samo jedna od varijacija sistema koji smo kreirali. Siguran sam da će u budućnosti neki novi projekat iskoristiti svo znanje i sistem fasade koji je proistekao sa objekta SK12.
„Kompanija Tehnomarket i studio Danilo Dangubić Architects su tokom godina sarađivali na nizu zanimljivih, inovativnih objekata koji pomeraju granice arhitekture i dizajna u Srbiji. Sve realizovane projekte odlikovala su namenski projektovana, specifična rešenja u aluminijumu nastala u bliskoj saradnji sa Danilom i timom DADA Architects-a. Ovakav holistički pristup projektovanju, gde se prepliću kreativne ideje, vrhunski materijali i savremeni procesi proizvodnje moguć je zahvaljujući dobrom poznavanju mogućnosti aluminijuma i tehnologije proizvodnje gospodina Danila i stručnom timu kompanije Tehnomarket, bez izuzetka rezultira unikatnim rezultatom i zgradama poput SK12 koje će privlačiti pažnju generacijama.“
– objašnjava Aleksandar Živanović iz kompanije Tehnomarket.