Izolacija i zaptivenost pasivnih kuća

Polazeči od činjenice koliko je izolacija objekta važna kada je njegova energetska efikasnost u pitanju, jasno je zašto je to jedan od presudnih kriterijuma kod pasivnih kuća. Za razliku od konvencionalnih objekata gde je standard za izolaciju fasade 12 cm za novogradnju, odnosno 10 cm za sanaciju, kod pasivnih kuća ta debljina ide od 20 do 30 cm, pa i više. Ovakav stepen izolacije odnosi se, ne samo na zidove, podjednako obuhvata i sve one tzv. neprovidne delove objekta, a to su krov i temelj.

Kada je zaptivenost u pitanju, pasivna kuća mora biti tako dobro zaptivena da ne postoji ni najmanji procenat prolaska vazduha i gubljenja energije. Zaptivenost se odnosi kako na unutrašnji prostor, tako i na spoljašnju izolaciju bez termičkih mostova. Drugim rečima ne sme postojati ni najmanji otvor oko cevi, utikača, dimnjaka, vrata ili prozora, koji bi narušio energetsku efikasnost objekta.

Vodeći se ovim kriterijumima, lako je zaključiti da u ukupnom kreiranju i gradnji pasivne kuće veliku ulogu imaju prozori. Na svakom konvencionalnom objektu, procenjuje se da gotovo trećina odliva, odnosno gubljenja energije odvija se preko neadekvatne i neefikasne stolarije. Kako znamo kolika je važnost termoizolacija i zaptivenosti kod pasivnih kuća, jasno je koliko stolarija mora biti kvalitetna i efikasna.

Sistem ventilacije na pasivnoj kuci
Sistem ventilacije na pasivnoj kuci

Uloga prozora u pasivnim kućama

Pored odgovarajućeg osvetljenja, prozori imaju veliku ulogu i kada je količina primljene energije u pitanju, ali i ulogu da spreče odliv energije zimi. Drugim rečim,a oni su ta najbolja ili najslabija karika u pravilnom funkcionisanju pasivne kuće, odnosno sprečavaju gubitak energije zimi, odnosno pregrevanje leti. Budući kako su nam godišnja doba sve neizvesnija, svaka ušteda energije je više nego korisna.

Da bi sve to izneli kako treba prozorski sistemi moraju biti veoma efikasni, odnosno moraju zadovoljiti sledeće tehničke karakateristike.

  • Toplotna provodljivost prozora, odnono U vrednost – koeficijent prolaza toplote, obično mora biti ispod 1,pa čak i 0,8 W/m²K, kako bi se smanjio gubitak toplote;
  • Stakla koja zauzimaju veliku površinu, potencijalno predstavljaju opasnost gubitka energije, stoga ona moraju imati veliku izolacionu moć. Zato se za pasivne kuće koriste trostruka izolaciona stakla dodatno presvučena niskoemisionim premazom, koja između stakala imaju ispun od interntnih gasova, kao što su argon ili kripton. Ovi gasovi imaju dobra izolacijska svojstva, odnosno loše provode toplotu, te je i njihova termoizolacija bolja;
  • Kvalitetni, visokoefikasni profili su neophodni deo svakog prozorskog sistema koji se koristi za pasivnu kuću. Višekomorni sistemi, ispunjeni dodatnim izolacionim materijalima, sprečavaju propuštanje i gubljenje energije kroz njih. Takvi profili su kvalitetni PVC, ali i aluminijumski profili bez termičkog mosta. Naravno takvu ulogu imaju i drveni, te je potreba korisnika zadovoljena kroz sve vrste različitih profila. Suština je da budu kvalitetni i bez termičkih mostova.
Izgradnja pasivne kuće
Izgradnja pasivne kuće

Sa razvojem stolarije svaka od navedenih osobina prozora je u stalnoj ekpanziji, tako da danas imamo kvalitetnu stolariju koja može pružiti visok stepen toplotne i zvučne izolacije, energetsku efikasnost i komfor boravka u enterijeru u kome se oni nalaze.

Savremena stolarija veliku pažnju posvetila je i usavršavanju okova, te je zaptivanje savremene stolarije takvo da predstavlja kvalitetan deo kompletne zaptivenosti pasivnih kuća.

Drugim rečima, okovi, bravice, sistemi zaključavanja su takvi da su prozori hermetički zatvoreni, nema bojazni od otvora, pukotina, procepa kroz koji se gubi energija, te ni u jednom momentu ne predstavljaju energetski slabu i neefikasnu kariku u pasivnoj kući. Naprotiv, prozori s takvim sistemima zatvaranja su standard za pasivne kuće.

Autor teksta: Snežana Trtica Graovac