Impresije sa BAU 2025 – Ekspanzija aluminijuma i rastući optimizam

Redakcija časopisa „Prozori+Vrata“ je i ove godine bila na prestižnom svetskom sajmu za arhitekturu, materijare i sisteme BAU 2025. A naš urednik Predrag Rađen je sa sobom poneo samo najlepše utiske. U nastavku teksta vam donosimo njegove impresije sa sajma.

Da li se Evropa oporavlja ili je gužva na sajmu samo privid?

Ovog januara, kao urednik časopisa „Prozori+Vrata“, imao sam priliku da posetim BAU Messe, jedan od najznačajnijih sajmova u građevinskoj industriji, koji se održava na svake dve godine u Minhenu. Tokom tri dana boravka, uprkos velikom trudu i organizaciji, nisam uspeo da obiđem ni polovinu izlagača i brendova, što samo svedoči o veličini i značaju ove manifestacije. Doduše, možda je pravi razlog to što poznajemo većinu izlagača iz sektora prozora I vrata, pa smo na svakom štandu “morali” provesti malo više vremena uz kafu, piće ili zakusku.

Podsećam se svog povratka sa istog sajma 2023. godine, kada su kolege i klijenti tražili moj generalni utisak, a moj odgovor je bio jednostavan: CO2. Tada se na gotovo svakom štandu govorilo o emisiji ugljen-dioksida, a proizvodi i usluge imali su taj ekološki prefiks. Danas, dve godine kasnije, moj utisak je nešto drugačiji – gužva. Skoro svaka hala bila je puna, a najposećeniji štandovi pripadali su brendovima specijalizovanim za aluminijumske profile.

Šta nam poručuje ovaj trend?

Razlog ovakve gužve na štandovima aluminijumskih brendova verovatno ćemo bolje razumeti u narednim mesecima. Ipak, ako se po jutru dan poznaje, možemo očekivati pozitivne signale iz Evropske unije. Često se čuje rečenica kolega iz Hrvatske: „Kad se Nemačka nakašlje, ostatak Evrope se razboli.“ Ovog puta deluje da stižu drugačiji signali – možda nas čeka period ekonomskog oporavka, koji bi mogao povući i naš region ka rastu, mada mi, kao i ostatak Regiona I nismo imali pad prometa kao što je bio slučaj u Evropskoj uniji.

Ponuda na štandovima na svetskom sajmu za arhitekturu, materijale i sisteme BAU 2025 / foto: Messe Munchen GmbH
Ponuda na štandovima na svetskom sajmu za arhitekturu, materijale i sisteme BAU 2025 / foto: Messe Munchen GmbH

Šta se dogodilo sa CO2?

Primetan je izostanak CO2 teme na štandovima, što mi deluje kao odraz promenjenih prioriteta u industriji. Pre dve godine, CO2 je bio u prvom planu, često i kao marketinški alat: „Pogledajte kako razmišljamo i koliko smo daleko otišli. Moramo uzeti u obzir da su 2021. i 2022. bile rekordne u branši sa istorijskim maksimum većine građevinskih proizvoda.“ Danas je situacija drugačija. Evropska ekonomija je u prethodne dve godine značajno usporila, a globalni lideri suočili su se sa padom prometa, u proseku i do 10-15 % godišnje. Kada uzmemo u obzir promet kompanija od milijardu ili više evra, lako je izračunati koliko veliki gubici stoje iza ovih procenata. Fokus kompanija sada je na povećanju prometa, optimizaciji troškova i plasmanu novih proizvoda.

Pad cena sirovina i konkurencija iz Istočne Evrope

Dodatan izazov za velike brendove je pad cena sirovina, poput aluminijuma i stakla koje je sada na istorijskom minimumu (mislimo na staklo). Istovremeno, istočne i jugoistočne kompanije pokušavaju da se pozicioniraju na tržištu Evropske unije, donoseći niže ulazne cene. Poljski brendovi su sve konkurentniji, posebno na zapadnim tržištima, dok su turske kompanije bile više zastupljene nego pre dve godine, očigledno tražeći alternativu za “gubitak” tržišta Rusije i Ukrajine.

Što se tiče našeg regiona, Hrvatska i Slovenija i dalje dominiraju. Nemačka im je „domaće“ tržište, a njihovi proizvodi su konkurentni i po kvalitetu i po ceni. Iz Srbije, nažalost, video sam samo dva izlagača, što pokazuje da imamo prostora za rast i bolju prisutnost na tržištima poput Nemačke.

Posetioci na svetskom sajmu za arhitekturu, materijale i sisteme BAU 2025 / foto: Messe Munchen GmbH
Posetioci na svetskom sajmu za arhitekturu, materijale i sisteme BAU 2025 / foto: Messe Munchen GmbH

Bez epohalnih noviteta, ali sa velikim ulaganjima

Iako nisam primetio epohalne inovacije ili revoluciju u industriji, celokupna atmosfera na sajmu bila je grandiozna. Budžeti kompanija za BAU variraju, ali neki podaci su fascinantni. Prosečan trošak za srednje opremljen štand kreće se od 100.000 evra, dok veliki brendovi ulažu čak do dva miliona evra, uključujući organizaciju poseta klijenata, prevoz, smeštaj i hranu, kao i žurke koje su umele trajati do ranih jutarnjih sati.

BAU 2025 ponovo je pokazao zašto je ovo događaj koji okuplja najvažnije aktere u građevinskoj industriji i pruža jasnu sliku u kojem se pravcu tržište kreće. Ne postoji niti jedan ozbiljan brend koji nije našao svoje mesto na ovom prestižnom sajmu. Kako se BAU održava na svake dve godine, mnogi će reći, ako vas ovde nema onda kao da ne postojite na građevinskoj mapi. Bez obzira na izazove, evidentno je da optimizam postoji, a svi mi koji pratimo industriju možemo se nadati boljim danima i rastu u godinama koje dolaze, prvo u Evropi, a kasnije i kod nas.

Autor teksta: Predrag Rađen