Nezavisne metode ispitivanja garantuju objektivne podatke
Iako je pre samo 10 godina retko ko čuo za izraz „topla ivica“, zakonski zahtevi i povećana ekološka svest osigurali su postupno opadanje upotrebe odstojnih šipki od aluminijuma ili nerđajućeg čelika. Broj dobavljača distancera sa toplim ivicama od tada je shodno tome porastao – što čini još važnijim poznavanje razlika između proizvoda. Posebno kada su u pitanju toplotne vrednosti odstojnika, objektivni i uporedivi podaci su od vitalnog značaja. Zato što ove vrednosti podržavaju jedan od najkritičnijih prodajnih argumenata za prozore kao krajnji proizvod.
Uopšteno govoreći, dobavljačima mora biti u interesu da stvore transparentnost o svojstvima proizvoda, i na taj način učine da se njihovi kupci budu sigurni u njegov kvalitet. Koliko je ovo važno vidi se u skandalu sa emisijom dizela u automobilskoj industriji. „Udruženje za kvalitet RAL odavno propisuje stroga ispitivanja izolacionih staklenih jedinica. Naš najveći prioritet što se tiče naših kupaca je da budu potpuno transparentni i da se pridržavaju jedinstvenih smernica za odstojnike. Sve ostalo ide na štetu našeg kredibiliteta “, kaže Victoria Renz-Kiefel, generalna direktorka SWISSPACER-a.
U radnoj grupi „topla ivica“ Bundesverband Flachglasa, kompanija se priprema za redovnu proveru toplotne provodljivosti odstojnih šipki sa toplim ivicama od strane ift Rosenheim (Nemački institut za tehnologiju prozora Rosenheim). Radna grupa je takođe razvila novu ift smernicu VE-17/1 „Karakteristike proizvoda i procedure ispitivanja za dokazivanje upotrebljivosti sistema odstojnih šipki na ivici ostakljenja izolacionih staklenih jedinica“. Cilj smernice je da opiše ujednačene postupke ispitivanja koji pokazuju upotrebljivost proizvoda na ivici stakla izolacionih staklenih jedinica.
Nezavisna procedura za ocenjivanje različitih distancera
Performanse ivice ostakljenja ulaze u proračun koeficijenta prenosa toplote za prozor (Uw) preko Psi vrednosti povezane sa dužinom. Ova Psi vrednost prozora ili fasade opisuje gubitke toplote duž ivice stakla. Vrednost uzima u obzir interakciju profila rama, stakla, odstojnih šipki i zaptivnih masa, i u osnovi je određena toplotnom provodljivošću odstojne šipke. Stoga se za ukupnu ivicu stakla može odrediti samo uz posebne podatke o okviru i staklu.
Ali kako se dolazi do vrednosti Psi? A kako tačno izgleda nezavisni sertifikat za važne komponente distancera? Prvo, toplotnu provodljivost odstojnika, takozvanu lambda vrednost (l), određuje nezavisni institut (ift Rosenheim). To se radi pomoću standardizovane metode merenja uspostavljene u radnoj grupi za „toplu ivicu“ (ift smernica VA-17/1 „Termički poboljšane odstojne šipke – Određivanje ekvivalentne toplotne provodljivosti putem merenja“). Lambda vrednost (W/mK) predstavlja toplotnu provodljivost materijala i jedna je od osnovnih vrednosti za procenu i utvrđivanje pogodnosti tog materijala za potrebe izgradnje ili obnove.
Štaviše, svaki distancer postiže vrlo specifičnu vrednost. To je zato što se i precizan sastav materijala i struktura odstojnih šipki razlikuju od dobavljača do dobavljača i utiču na toplotnu provodljivost – na primer, kroz dodatne folije presvučene metalom koje sprečavaju izlaz gasnog punjenja i prodiranje vodene pare.
Tačne vrednosti mogu se odrediti merenjima nezavisnih instituta kao što je ift Rosenheim. Stoga govorimo o lambda vrednosti koja je izmerena ili određena pomoću merne opreme. Nasuprot tome, neki dobavljači isporučuju tehničke listove ili sertifikate sa vrednostima Psi izračunatim u skladu sa EN ISO 10077-2. U slučaju takvih sertifikata, može se pretpostaviti da distancer tog dobavljača ne pripada radnoj grupi „topla ivica“ i ne poseduje uporedni list sa izmerenim vrednostima, već umesto toga ukazuje na izračunate vrednosti.
Kako bi informacije o toplotnoj provodljivosti različitih sistema odstojnih šipki bile uporedive, uprkos složenosti, Bundesverband Flachglas je sproveo istraživački projekat, a zatim preneo rezultate u smernicu (ift smernica VA-08/3 „Termički poboljšane odstojne šipke – Deo 1: Određivanje reprezentativnih vrednosti Psi za profilne delove prozora“). Sa ovim uputstvom, takozvane reprezentativne vrednosti Psi sada se mogu odrediti pod potpuno istim ograničenjima za jednoobrazno predstavljanje rezultata. Pri tome su reprezentativne vrednosti Psi zasnovane na četiri uobičajena materijala okvira i dva uobičajena tipa zastakljivanja – i na taj način pružaju objektivnu osnovu za poređenje.
Uw vrednost: Mera gubitka energije kroz prozor
Uw vrednost određuje gubitak toplote koja prolazi kroz strukturne elemente zgrade iznutra prema spolja. Opisuje protok toplote koji se prenosi kroz komponentu od 1 m² iznutra prema spolja sa temperaturnom razlikom od 1 Kelvina (K). Uw vrednost je navedena u W/m²K. Što je vrednost manja, komponenta je efikasnije zaštićena od gubitka toplote, omogućavajući dugoročno uštedu znatnih troškova.
Zbog toga je važno znati tačnu vrednost Ug dvostrukog ili trostrukog zastakljivanja i Uf vrednost prozorskog okvira od aluminijuma, drveta, PVC-a ili drvo-aluminijuma. Konačno, ovo je jedini način da se odredi precizna vrednost Uw prozora, koja se sastoji od vrednosti zastakljivanja i okvira ponderisanih površinom, kao i doprinosa linearnog koeficijenta prenosa toplote Psi koji je povezan sa dužinom.
Uzorak proračuna sa aluminijumskim prozorom sa dvostrukim krilom dimenzija 1,23 x 1,48 m pokazuje promenu vrednosti Psi u funkciji Uf i Ug – jednom sa odstojnim šipkama od aluminijuma i jednom sa SWISSPACER Ultimate distancerom.
Drugi primer je izračunat sa PVC prozorom sa dvostrukim krilom dimenzija 1,23 x 1,48 m:
Značaj dokumentacije
Na osnovu vrednosti koje je odredio ift Rosenheim, Bundesverband Flachglas proizvodi objektivne tehničke listove za svaku od osam reprezentativnih vrednosti Psi po sistemu odstojnika sa toplom ivicom. Oni se mogu pronaći na https://www.bundesverband-flachglas.de/en/dovnloads/bf-datenblaetter-fenster
Objašnjenja na tehničkim listovima sa podacima odnose se na principe prikazanih vrednosti: Ekvivalentna toplotna provodljivost je određena u skladu sa ift smernicom VA-17/1 „Termički poboljšane odstojne šipke – Određivanje ekvivalentne toplotne provodljivosti putem merenja“. Ovo potvrđuje da su navedene vrednosti – u poređenju sa samo „deklarisanim“ vrednostima – zasnovane na merenjima i proračunima. Osnova za ovo je ift smernica VA-08/3 „Termički poboljšane odstojne šipke – Deo 1: Određivanje reprezentativnih vrednosti Psi za profilne delove prozora“.
Stoga je jedina preporuka da se odlučite za odstojne šipke proizvođača koji su prošli ovu nezavisnu proceduru testiranja i koji mogu predstaviti listu podataka iz Bundesverband Flachglasa.
Da bi se odredila U vrednost prozora, ovo se idealizovano deli na
a) zastakljena površina (Ug)
b) okvir (Uf) i
g) prelazna oblast između njih, ivica zastakljivanja ps (Psi).
Od ovih komponenti, Uw se izračunava prema zahtevima standarda EN 10077-1 u skladu sa sledećom formulom:
Uw = (Ag ⋅ Ug + Af ⋅ Uf + lg ⋅ ψg) / Aw
Uw – U vrednost prozora [m²] (w = prozor)
Aw – Površina celog prozora uključujući i ram
Ag – Vidljiva površina zastakljivanja [m²] (g = staklo)
Ug – Neprekinuto staklo U vrednost [W/m²K]
Af – Površina okvira [m²] (f = okvir)
Uf – U vrednost okvira [W/m²K]
lg – Veličina staklene jedinice (dužina ivice stakla)
ψg (izgovarano Psi) – Koeficijent gubitka toplote na ivici ostakljenja u W/mK
SWISSPACER
Vetrotech Saint-Gobain (International) AG
Sonnenwiesenstraße 15
8280 Kreuzlingen
Švajcarska
info@swisspacer.com
www.swisspacer.com