Farbanje stolarije preko stare boje

Ukoliko ste ove godine planirali da obnovite boju na vašoj stolariji neophodno je da se informišete i odaberete odgovarajuću tehniku kojom ćete postići dugotrajne rezultate koji će biti estetski zadovoljavajući. Bez obzira da li farbate vrata, prozore ili ramove neophodno je da se za taj proces na pravi način pripremite i pratite osnovne korake koji će vam značajno uštedeti vreme, trud i novac.

U nastavku teksta ćemo vam pokazati koji su to ključni koraci kojih je neophodno da se pridržavate za najbolje rezultate.

Priprema kao osnova uspeha za farbanje stolarije

Na prvom mestu je svakako priprema površine, ovo je ujedno i najvažniji korak. Naime, neophodno je da na pravi način pripremite podlogu da bi boja mogla na pravi način da prijanja. Jer ukoliko boja ne prione lepo za površinu vremenom može do ljuštenja, neravnomerne završne obrade a shodno tome i slabije trajnosti.

Pripremu površine započnite sa detaljnim čišćenjem. Potrudite se da uklonite svu prašinu, prljavštinu i masnoću, ukratko sve naslage koje su se nakupljale tokom vremena. Za ovaj postupak preporučujemo vam da koristite blage deterdžente ili specijalizovana sredstva za čišćenje koja neće oštetiti površinu a efikasno će ukloniti naslage. Nakon što ste detaljno očistili površinu pregledajte vašu stolariju ne biste li utvrdili kakvo je stanje stare boje. Ukoliko je boja čvrsta i neoštećena može poslužiti kao osnova za novi sloj, međutim ukoliko to nije slučaj neophodno je da je uklonite. Za ovaj proces možete koristiti hemijske skidače boje ili da je ručno sastružete pomoću špahtle.

Nakon toga sledi brušenje. Koristite brusni papir koji je srednje granulacije (npr. P120-P180) da biste uklonili sve neravnine i došli do blago hrapave površine koja će omogućiti da nova boja bolje prijanja.

Ukoliko je reč o većim površinama preporučujemo da koristite električne brusilice. Neophodno je da uklonite sav prah sa stolarije, prvo ih usisajte a onda pređite preko površine i vlažnom krpom kako biste osigurali glatku površinu bez tragova prašine.

Popravka oštećenja na stolariji pre farbanja

Nakon što ste završili sa brušenjem detaljno pregledajte vrata ne biste li uočili da li postoje neka oštećenja koja zahtevaju popravku. Ukoliko pronađete oštećenja nanesite ravnomerno kvalitetan kit. Nanošenje kita možete obaviti špahtlom u tankim slojevima kako ne bi došlo do stvaranja neravnina koje mogu biti uočljive nakon farbanja. Kada se kit osuši ponovo izbrusite popravljena mesta dok ne postanu ravna i glatka.

Takođe proverite i spojeve i ivice stolarije jer su to mesta koja su najpodložnija oštećenjima.

Nanošenje prajmera pre farbanja stolarije

Ukoliko želite da postignete kvalitetne i dugotrajne rezultate koristite prajmer ili osnovni premaz.

On ima funkciju da poboljša prianjanje boje, smanji upijanje i osigurava ravnomernu završnicu. Kada birate prajmer neophodno je da obratite pažnju na njegovu kompatibilnost sa završnim slojem boje.

Naime, ukoliko koristite boje na bazi akrila treba da koristite akrilni prajmer, a ukoliko koristite boje na bazi ulja onda birajte uljani prajmer.

Neophodno je da prajmer nanesete ravnomerno, te vam preporučujemo da za to koristite četku, valjak ili prskalicu. Naročito obratite pažnju na uglove i ivice jer su to delovi koji su najpodložniji oštećenjima. Prajmer treba da se potpuno osuši pre nego otpočnete proces farbanja. Ukoliko nakon sušenja prajmera primetite neke neravnine slobodno ih izbrusite brusnim papirom.

Farbanje drvene stolarije utc jpg
Farbanje stolarije

Farbanje stolarije

Kada ste ispratili sve prethodne korake, na red dolazi farbanje. Izaberite kvalitetnu boju koja je otporna na habanje i vremenske uslove.

Najpopularniji izbor su svakako akrilne boje zbog svoje dugotrajnosti i lakoće nanošenja, dok uljane boje pružaju dodatnu otpornost i sjaj. Takođe postoje i polumat i mat završni premazi koji doprinose elegantnijem izgledu vaše stolarije.

Boju nanosite u tankim slojevima jer debeli slojevi mogu stvoriti neravnomerne završnice.

Potrudite se da boju nanosite u pravcu drvnih vlakana kako biste obezbedili prirodan izgled. Obično se boja nanosi u dva sloja, a između slojeva neophodno je da odradite ponovo brušenje brusnim papirom kako biste postigli glatku završnicu za sledeći sloj.

Važno je da pustite da se boja lepo osuši jer ukoliko se ne osuši na pravi način neće biti dugotrajna.

Takođe bitno je da koristite odgovarajuće alate za farbanje. Ne štedite na kvalitetnim četkama i valjcima jer su oni ključni za ravnomerno nanošenje boje. Možete koristiti i prskalice i kompresore.

Završni koraci i održavanje stolarije

Kada se boja u potpunosti osuši predlažemo da nanesete dodatni zaštitni sloj poput transparentnog laka naročito ako se radi o spoljnoj stolariji. Redovno održavanje stolarije će značajno produžiti vek trajanja boje na stolariji. Čistite je blagim sredstvima da ne bi došlo do oštećenja završnog sloja. A ukoliko primetite mala oštećenja slobodno obnovite boju na tim mestima, nema potrebe da iznova farbate celu površinu.

Praktični saveti za farbanje stolarije

Prilikom farbanja neophodno je da zaštitite ostale površine poput podova, zidova i nameštaja.

Možete koristiti zaštitne folije i trake. Takođe zaštitite i sebe i obucite radno odelo i stavite rukavice i zaštitne naočare. A prilikom farbanja otvorite prozore i vrata, neophodno je da prostor bude dobro provetren da ne biste udisali štetna isparenja.

Ukoliko vam je ostalo boje i prajmera odložite ih na hladno i suvo mesto, neophodno je da budu zaštićeni od direktnog sunca i izvora toplote.

Budite spremni da se naoružate strpljenjem jer kvalitetno farbanje to zahteva. Ne žurite i ne preskačite navedene korake da biste došli do najoptimalnijih rezultata.

Farbanje stolarije preko stare boje može biti izazovno ali ukoliko to obavite na pravi način budite sigurni da rezultati neće izostati. Osim što će stolarija izgledati vizuelno lepše, produžićete joj i vek trajanja.