Energetska efikasnost prozora i vrata koji čine jedan od najbitnijih elemenata kada se radi o energetskoj održivosti objekta. Utvrđeno je da preko ovih površina dolazi do velikog udela u rasipanju energije koja je potrebna za zagrevanje ili rashlađivanje objekata i tada je velika pažnja počela da se posvećuje upravo ovom faktoru. Prozori moraju zadovoljiti čitav niz funkcionalno estetskih kriterijuma, od forme i oblika, estetskog doživljaja, preko pružanja dovoljno svetlosti, do različitih izolativnih karakteristika i naravno, dugotrajnosti i održavanja.
Prozori mogu biti i jedan od najkreativnijih delova fasade, a kao funkcionalni element moraju zadovoljiti puno zahteva. Zvučna izolacija, toplotna izolacija, stabilnost, ekonomičnost i naravno estetsko uklapanje u elemente enterijera, neki su od zahteva koje pravilno odabrana stolarija treba da ispunjava. Kao materijal spoljašnje stolarije se kod nas najčešće koristi drvo, PVC-U, aluminijum ili kombinacija drvo – aluminijum.
Drvena stolarija je ekološki najprihvatljivija, ali je zbog cene i kompleksnijeg održavanja danas manje u upotrebi nego ranije. PVC-U stolarija našla je široku primenu zbog povoljnije cene u odnosu na druge materijale i zbog praktičnog održavanja kao i zbog dobre otpornosti na spoljašnje uticaje. Aluminijum se veoma često koristi u stolariji poslovnih objekata. I u stambenim objektima, ali više pristaje kombinacija aluminijuma na fasadi i drveta sa unutrašnje strane, čime se ostvaruje ugodniji ambijent od primene samog aluminijuma.
U arhitekturi prozori su predstavljali jedan od odlučujućih koraka, pružajući mogućnost da u unutrašnjost objekta dopire sunčeva svetlost, kao i otvarajući vizure, a istovremeno štiteći unutrašnjost od spoljašnih uticaja. Ipak, u vrelim letnjim mesecima upravo od preteranog ulaza sunčeve energije želimo da se zaštitimo, dok u hladnim zimskim danima težimo da sačuvamo svaki delić te energije.
Postoje dva načina gubitka toplote kroz prozore:
- Prvi je ventilacijski, odnosno kroz procepe između rama i zida kao i između rama i krila.
- Drugi je transmisijski i dešava se kroz zatvoren prozor.
Zbirno i jedni i drugi ostvaruju preko 50% ukupnih toplotnih gubitka zgrade. Obično su u značajnom delu veći nego kroz zidove i stoga su prvi na meti pravilne toplotne izolacije. U ukupnim toplotnim gubicima koji se dešavaju preko prozora, veilku ulogu nose i prozorski profili. Nezavisno od vrste materijala od kojeg se izgrađuju moraju osigurati dobro zaptivanje, prekinuti toplotni most u profilu, jednostavno otvaranje i nizak koeficijent prolaska toplote.
Energetska efikasnost aluminijuma
Aluminijum je konstrukcijski materijal i aluminijumske prozore karakteriše velika čvrstina, odnosno postojanost oblika. To je od izuzetne važnosti kod velikih dimenzija prozorskih okvira i upravo zato su najčešći izbor u poslovnim objektima koje često krase veće prozorske površine. Takođe, poseduju i veliku postojanost na vremenske uticaje, ne stare i laki su za održavanje. Na tržištu je veliki izbor boja za istu cenu. Poređenja radi, kod drugih materijla, PVC-U ili drveta, cene mogu biti veće i za 30-40%. Iako su u startu skuplji, sve više kupaca prilikom ulaganja traži aluminijske prozore kao investiciju na duži period.
Prednost Alu stolarije je što je dugotrajna, pokazalo se da se čak 30-50 godina može osloniti na njenu postojanost, bez ikakvih promena i čak i bez posebnog održavanja. Međutim, kako metali dobro provode toplotu, odnosno loši su toplotni izolatori, aluminijumski prozori imaju lošija izolacijska svojstva. Poboljšanje toplotnih i zvučnih karakteristika i energetska efikasnost vrši se uvođenjem aluminijumskog profila sa termo-prekidom, tzv. termo mostom. Aluminijum je izuzetno osetljiv na prisustvo soli u vazduhu koje može da izazove pojavu izbijanja soli na površini aluminijuma, ali i to se poboljšava zaštitnim premazima.
Energetska efikasnost PVC-U stolarije
Naravno, svaki materijal ima svoje prednosti i mane. Tako PVC-U prozori imaju bolju toplotnu zaštitu od aluminijskih. Ono po čemu se najbolje kotiraju na tržištu je naravno i cena, koja je niža od aluminijskih i drvenih. PVC-U profili su vodeći materijal za izradu građevinske stolarije u razvijenom svetu uz visoku energetsku efikasnost. Samo u Nemačkoj je, tokom poslednjih pet godina, oko 55% prozora napravljeno od PVC-U profila, 20% od drveta, isto toliko od aluminijuma, i 5% od kombinacije raznih materijala. PVC-U je zahvalan materijal, neosetljiv na vlagu uz odlične termoizolacione osobine.
Primenom PVC-U profila za izradu stolarije se dobijaju građevinski elementi koji praktično ne zahtevaju nikakvo održavanje za razliku od drvene stolarije. Održavaju se veoma jednostavno, upotrebom meke krpe i blagog sredstva za čišćenje. Takođe, PVC-U prozore nije potrebno farbati i kod kvalitetnih prozora ove vrste boje su veoma postojane i otporne na atmosferske uticaje i UV zračenje. Važna osobina PVC-U profila je i njihova fleksibilnost. Proizvode se u različitim oblicima i veličinama i praktično je moguće proizvesti svaki oblik prozora, bilo pravougaoni, trouglasti, lučni, ovalni ili okrugao.
Zahvaljujući većem broju komora (5-6 komora), PVC-U profili zajedno sa kvalitetnim niskoemisionim staklom, kvalitetnim zaptivkama i okovom, postižu odličnu termo i zvučnu izolaciju. Ipak, treba imati na umu da se ovi profili u našu zemlju uvoze, kao i da dolaze od različitih proizvođača i različtog kvaliteta.
Važno je odabrati profile vrhunskog kvaliteta, atestirane koji su potpuno zdravstveno ispitani i ispravni. PVC-U ima dimenzijskih ograničenja po pitanju statičkih opterećenja koja može podneti, i da bi se ojačali u njih se dodatno ugrađuju metalna ojačanja sa antikorozivnom zaštitom. Ta ojačanja daju prozoru potrebnu masu i stabilnost, zbog toga treba izbegavati PVC-U prozore u čija krila nisu postavljena ojačanja. Njihova ekološka prihvatljivost je i dalje stvar polemike, dok ih neki ubrajaju u ekološki najprihvatljivije, drugi im ozbiljno zameraju štetne uticaje po okolinu u njihovoj proizvodnji.
Energetska efikasnost drvene stolarije
Drvo je tradicionalni materijal za prozore i ako se pravilno održava može biti veoma dugotrajno. Iako se drvo smatra zapaljivim materijalom, prilikom požara njegova konstrukcija ostaje postojana i ne proizvodi nikakve otrovne plinove. Njegovo održavanje je zahtevnije i treba voditi računa o zaštitnim sredstvima, jer su ekološki najpovoljnije zaštite na bazi smola i firnisa. Kao prirodan materijal, drvo karakteriše velika sposobnost upijanja vlage, a vlaga intenzivno oštećuje drvo, i dobar drveni prozor mora biti biti veoma dobro impregniran, što ga čini i skupljim. Treba imati na umu i da kvalitetna drvena stolarija zahteva adekvatno održavanje.
Kod ovog materijala problem čine vremenski uticaji, čije je efekte moguće ublažiti oblaganjem aluminijumom, ali to znatno povećava i cenu. Naravno, drveni kao prirodni materijal daje toplinu svakom enterijeru, i upravo da bi se to postiglo važno je da budu izrađeni od kvalitetnih vrsta drveta. U slučaju odabira ovog materijala, jako je preporučljivo da se odlučite za kvalitetno drvo, odnosno prozorske okvire od masivnih vrsta drveta, a ne od lamerilanih elemenata u slojevima.
Svaki materijal ima svoje prednosti i mane i odabir prozorskog okvira vrši se u skladu sa ličnim afinitetima, estetskim faktorima, namenom objekta, formom i funkcijom i naravno, budžetom. Važno je samo odabrati kvalitetnu stolariju, što je naročito važno kod odabira PVC-U prozora i vrata s obzirom na veliko postojanje nekvalitetne PVC-U stolarije na tržištu.
Veoma je bitna pravilna ugradnja jer je prozor važan faktor u toplotnoj izolaciji i njegovo pravilno prijanjanje i izbegavanje kasnijih deformacija može zavisiti upravo od kvaliteta ugradnje. Greške mogu dovesti do stvaranja hladnih mostova čime dolazi i do gubitka toplote. Takođe, dobra ugradnja sprečava propuštanje vlage sa strane.