Digitalne fasade nude vizuelni izraz svojim gradovima, bilo kroz umetnost ili kao platforma koja komunicira vremenskim, saobraćajnim ili gradskim porukama, pa čak i sa globalnim dešavanjima.
Digitalne fasade
Digitalne fasade obično dolaze u dva oblika: u vidu LED dioda koje osvetljavaju fasade i grafičkog displeja (obično oglašavanje aplikacija) koji takođe može da komunicira sa internetom – medij fasada.
Empire State Building u Njujorku, menja boju fasade još od 1976.godine. Promene boje blizu vrha kule ukazuju na sezonske događaje i prilike tokom cele godine. Ugrađen je i kompjuterski pogon LED svetlosnog sistema sposoban da prikaže 16 miliona boja. Boje mogu da se usklade sa muzičkim „repertoarom“.
Zgrada ima LED fasadu koja reaguje na preuzimanje muzike sa sajtova.
U obliku niza zvučnih talasa, obojena LED osvetljena fasada organizovana je u skladu sa Scriabin tastaturom, sistemom u kojem su muzički tonovi povezani bojama.
Holivud stvara velike razmere medijske fasade i radi na tome da se integrišu LED diode u arhitekturi i učini fasada atraktivnom.
Priznata kao jedna od najdužih svetskih medij fasada (obuhvata oko 1.200 m), Taman Anggrek Mall fasada u Džakarti ima fasadu visoke i niske rezolucije, koja je transparentna.
Nedostatak
Digitalna svetleća fasada nudi medijsko platno oglasnim kompanijama. Potrošnja energije i generisanje toplote ovih fasada ističu se kao ključni problem. Jedino bi OLED (organski LED) ekran imao manju potrošnju energije, i verovatno manje generisanje toplote.
Jedan od ključnih načina da uklonite toplotu proizvedena od LED displeja na kulama je putem efikasnog toplotnog upravljanja same zgrade.
Xicui Entertainment Centre u zapadnom Beijingu, sastoji se od staklene zidne zavese, od oko 2000 m² „interaktivne kože“ i integriše fotonaponski sistem. Ova zgrada predstavlja samoodrživ sistem, čuva solarnu energiju danju, a koristi svetleći ekran kada padne mrak.