Detalji nameštaja koji nose dugovečnost

Genijalnost stvaralaštva Mies Van der Rohea, arhitekte i među najznačajnijim imenima arhitektonskog stvaralaštva sveta, slikovito se prenosi kroz dva citata: „Manje je više“ i „Bog je u detaljima“. Iako se prvi najviše vezuje za modernu arhitekturu , čiji je i jedan od začetnika, drugi je univerzalan za svo arhitektonsko stvaralaštvo. Detalji finalno uobličavaju dizajn, ali su i integralni stukturalni činioci, često i presudni.

Kod unutrašnje i spoljne stolarije, okovi su elementi koji služe za povezivanje delova nameštaja i omogućavaju mehaniku, pokretanje i fleksibilnost savremenog mobilijara. Iako njihov dizajn uveliko utiče na sam izgled nameštaja, nosioci su daleko veće odgovornosti u životu nameštaja, i stoga je presudan i njihov kvalitet.

U okove za nameštaj ubrajaju se bravice, magneti, sistemi za klizna vrata i plakare (pneumatici, usporivači, push-sistemi, podizači itd.), nogice, točkići, ručice, šarke, ramovi, lajsne, zglobovi, montažne pločice, šrafovi i tiplovi itd. Važan je njihov kvalitet, materijal i poreklo. Mnogi od njih sakriveni su iza spoljnih obloga i delova namaštaja i stoga su često pod previdom, iako ključni elementi funkcinisanja nameštaja.

Upravo okovi su omogućili razvoj kuhinjskog dizajna i doveli ga skoro do savršenstva. Njihova uloga je ne samo u unapređenom estetskom doživalju, već i u funkcionisanju, odnosno olakšavanju rada koji moderne kuhinje omogućavaju. Klizni elementi oslobodili su prostor i obezbedili ulaganje manje snage u pokretanje elemenata, a ujedno i snizili nivo buke koja se radom proizvodi.

Kod kuhinjskog nameštaja nogice čine jako bitan okov za nameštaj. Pored estetike koja je nezaobilazna i u daljem životu i korišćenju elemenata, imaju važnu ulogu i u njegovom montiranju. Pri samom montiranju služe i u nivelaciji elemenata, odnosno da bi kuhinjski element mogao da se postavi u pravilan horizontalni položaj.

Izrazito je važno da okovi za nameštaj budu čvrsti i kvalitetni. To se naročito odnosi na nosače i držače čija je uloga da imaju veliku nosivost.

Nosači visećih elemenata služe onome što vidimo – stilu, jer omogućavaju tu savremenost kuhinja, i prihvatanju tereta – ali isto tako imaju svoju ulogu i u pravilnom montiranju. Uz pomoć njih se vrši pravilno podešavanje visine elemenata u toleranciji do dva centimetara, kao i podešavanje elemenata u horizontalnom i vertikalnom položaju.

Klizači dolaze u nebrojano vrsta, dok se nosači polica dele na konzole, preklopne, nevidljive, plastične, metalne sa graničnikom, nosače za staklene police itd. Pravilan odabir vrši se u zavisnosti od željenog izgleda, kao i od karakteristika elemenata koje treba da prihvate.

Kao što se sagledava, okovi su presudni i u ugradnji elemenata i u njihovoj nivelaciji, stoga je poželjno, pored izbora kvaliteta, prepustiti montiranje za to stručnim licima. Kako se ne bi dogodilo da nešto u najboljem slučaju škripi, zapinje ili u mnogo lošijim scenarijima pada ili „odbija poslušnost“, potrebno je obratiti dovoljno pažnje na okove i posvetiti se izboru kvalitetnih i odgovarajućih elemenata. Kao i kod svih materijala i elemenata, postoje više i manje kvalitetni proizvođači okova. Cenu i kvalitet nameštaja određuju upravo materijal i okovi.

Okovi nisu presudni samo u životu nameštaja, već i u svim vidovima stolarije, kao što su PVC prozori. Otvaranje prozora i vrata zavisi upravo od vrste okova, a oni takođe mogu biti i protivprovalni. Ovakvi okovi, pored pojačane sigurnosti koja nije na odmet ni jednom domu, daju i sugurnost da će se prozori dugo vremena s lakoćom otvarati i zatvarati, bez pojave deformacija ili otežanog pokretanja. Kod okova za PVC prozore važno je i da su pocinkani šestovalentnim cinkom. Takvi okovi su srebrnaste, a ne žućkaste boje.

Kod vrata, čija je funkcija u pokretljivosti, okovi su presudni. Kvalitetne šarke, na prvom mestu, funkcionalno služe za povezivanje vratnog krila i okvira, štoka. Njihov oblik je bitan jer se neke vide i kada su vrata zatvorena. U zavisnosti od namene, dele se u nekoliko podgrupa.

Uvrtne spojnice se koriste u proizvodnji standardnih falcovanih vrata, odnosno vrata sa preklopom, i prozora koji imaju mogućnost otvaranja oko vertikalne ose. Sastoje se od muškog dela sa osovinom i ženskog dela u koji osovina ulazi. Poseduju mogućnost podešavanja po visini, dubini i nagibu – 3D podešavanje. To je ključno pri rešavanju problema vezanih za montažu i održavanje vrata i prozora. Najčešće se izrađuju od čelika. Kapice za uvrtne šarke nose estetsku ulogu i stoga dolaze u nebrojano vrsta i formi, da bi se uklopile u različite vrste kvaka i enterijere.

Ukopavajuće šarke su praktično nevidljive, a njihove dimenzije zavise od debljine i težine vratnog krila. Postoje i preklapajuće i bravarske, samozatvarajuće ili oscilirajuće šarke, kao i šarke za staklo. Koriste se za kaljeno staklo do 10mm debljine i za različite namene pri izradi vrata i pregrada od stakla.

Kvake su izuzetno važan element vrata i prozora i njihova osnovna uloga jeste otvaranje, ali kao vizuelno dominantan element, jako se polaže na njihov dizajn. Naravno, od njihovog kvaliteta zavisi i životni vek i sigurnost vrata, a tako i prostora koji štite.

Sistemi za zaključavanje mogu nositi različiti nivo zaštite, i pored standardnih brava postoje i protivprovalne, i to u različitim nivoima zaštite. Prateći okovi za vrata i prozore čine svi oni koji nisu presudni za njihovo funkcionisanje, ali im daju specifičnu funkciju. Najčešće su vidljivi i stoga su uglavnom dizajnirani elementi.

Kao i svi elementi, i okovi imaju životni vek i dolaze sa garancijom. Garancija se najčeće kod pokretnih okova izdaje na broj otvaranja, minimum 10 000, ili na 3 – 5 godina eksploatacije. Proizvođač je takođe važan, ne samo zbog garancije kvaliteta, već i zbog kasnijeg servisiranja jer delovi mehanizama različitih proizvođača uglavnom nisu kompatabilni.