Da li postoje savršeni prozori i vrata?

Pregršt izbora prozora i vrata omogućuje uklapanje u sve stilove gradnje i uređenja, praćenje trendova i formiranje novih, ispunjenje zamisli projektanata i želja investitora. Poštujući standarde moderne ugradnje, katkad zaista mogu poneti epitet savršeni.

Prozori i vrata izuzetno su važni segmenti svakog objekta, funkcionalni i estetski detalji i fasade i enterijera. Stoga se i biraju pažljivo – kako bi naš izbor bio najbolje moguće rešenje, između želja, potreba i trendova. Na tom putu ne treba zaboraviti ni na kvalitet ni na dizajn, jednako obraćajući pažnju i na profile, i na stakla, i na okove, ali i na način ugradnje.

Kriterijumi prilikom izbora stolarije

Prilikom uređenja stambenih i poslovnih objekata poseban se akcenat stavlja na odabir stolarije. Kako su vrata i prozori spona sa spoljnim svetom, ili se njima odvajaju segmenti unutrašnjeg prostora, važni su i pri projektovanju i organizaciji prostora, rasporedu funkcionalnih delova objekta, nameštaja, u pogledu estetskog uklapanja.

Daju notu autentičnosti i modernosti svakom licu objekta, zajedno sa drugim elementima fasade čine vizuelni identitet građevine, koja upravo po njima neretko biva prepoznatljiva. Unutrašnjem prostoru obezbeđuju potreban dotok svetlosti i toplote, cirkulaciju vazduha. Zahvaljujući njima, prostor u kojem radimo ili živimo može postati izuzetno prijatan za boravak, ali istovremeno i estetski neodoljiv. Ipak, najvažnija su termo i zvučna izolaciona svojstva savremene stolarije, kada, bez obzira na veličinu ostakljene jedinice, ne dolazi do rasipanja energije potrebne za grejanje ili hlađenje, već se temperatura održava, odnosno spoljašnja buka ne remeti unutrašnji komoditet.

pogled iz dvorišna na enterijer dnevne sobe kroz veliki prozor
Slinova klizni sistem/ Foto: Copyright REHAU AG+Co

Odabir vrata i prozora uslovljen sa nekoliko faktora. Počev od ličnih preferencija investitora i kupaca, želja i ličnog ukusa, pa sve do aktuelnih trendova i praktičnih rešenja. Namena objekta, ali i svake prostorije zasebno, takođe uslovljavaju odabir prozora, ali ulogu igraju i strana sveta, stil uređenja, potreba za osvetljenošću, zvučnom izolacijom itd.

Najviše dvoumljenja je u vezi sa profilima, da li odabrati drvenu stolariju, aluminijumsku ili PVC, potom koje bi staklo bilo najpodesnije, te kakvi su okovi najzahvalniji. Svaki materijal ima mnoštvo prednosti, koje svakako treba sagledati, a u zavisnosti od proizvođača, odnosno načina proizvodnje, i svoje specifičnosti. Uvek je poželjno izabrati stolariju sa proverenim sertifikatima, a ugraditi je sistemom RAL ugradnje, koja sve više postaje standard, i koja će garantovati maksimalan kvalitet i po ugradnji.

Šarolikost mogućnosti prilikom odabira stolarije

Iako postoje uobičajene dimenzije elemenata stolarije, granice se u arhitekturi svakodnevno pomeraju. Danas su prozori neretko veoma velike površine, često i preko celog zida, a možemo sve više govoriti i o staklenim fasadama koje su postale sinonim za urbanu gradnju.
Takođe, prozori bivaju i u različitim oblicima, kvadratni, pravougaoni, izrazito uski a dugački, okrugli, polukružni; mogu se otvarati vertikalno i horizontalno, pomoću klasičnog ili kliznog sistema, na kip, ili pak bez sistema otvaranja. Kod vrata je važno da li su ulazna, sobna, balkonska, od jednog ili više krila, pravougaona, polukružna, klizna ili s klasičnim sistemom otvaranja, da li imaju ugrađene senzore ili ne.

SMARTIA M19800 Termički izolovana harmonika vrata
Harmonika vrata / foto: ALUMIL

Posle površinske zastupljenosti i oblika, kao i sistema otvaranja, najbitnije je izabrati vrstu profila, pri čemu su jednako važni i stakla, posebno je bitno da imaju termoizolacione karakteristike, kao i okovi, koji se neretko biraju i spram željenog načina pokretanja. Svakako, boja i dizajn unose specifičan doživljaj estetike enterijera, čineći istovremeno i značajan segment na fasadi objekta, tako da se naročita pažnja posvećuje i njihovom izgledu. Te tako profili mogu biti uži i širi, nekad i gotovo neprimetni, matirani ili sjajni, u svim nijansama.